Петков склони да даде 418 млн. лв. за общински пътища и ВиК
Средствата са осигурени от бюджета на регионалното ведомство, а проектите станаха повод за спор между премиер и регионален министър
В последните дни от управлението премиерът в оставка Кирил Петков все пак реши да финансира пътни и ВиК проекти на общините с 418 млн. лв. Те са осигурени от бюджета на Министерство на регионалното развитие, а проектите, които ще получат финансиране, станаха повод за спор между премиера и министърът в оставка Гроздан Караджов.
По всичко личи, обаче, че двамата са заровили томахавката. На брифинг по време на едно от последните редовни заседание на отиващия си кабинет, самият Петков обяви, че ще бъдат финансирани 222 проекта, като се очаква инвестицията да повлияе на над 6 млн. души. Регионалният министър допълни, че до края на деня ще бъде обявен окончателният списък на проектите и от понеделник договорите с общините ще могат да бъдат сключвани.
Всички кметове ще могат да реализират важните за тях проекти. Средствата ще се разпределят по обективен начин, с ясни изисквания", заяви Петков.
Въпросният списък е пореден трети такъв, но излежда, че е успял да обедини двете страни. Преди него бяха изготвени други два списъка. Първоначално регионалното министерство изготви списък със 170 проекта на общини (108 ВиК проекта и 62 пътни). Премиерът Петков и финансовият министър Асен Василев, обаче, не одобриха класираните проекти. Заради това МФ изготви разширен втори списък с 303 проекта на стойност 426 млн. лв.
На заседание на Министерски съвет преди седмица премиерът Петков дори побърза да се похвали, че кабинетът ще финансира 194 общини с въпросната сума, но понеже средствата идват от бюджета на регионалното ведомство, финалната дума имаше ресорният министър Караджов. Той не даде съгласието си.
Преди ден Караджов обяви, че третият нов списък се прави съвместно с експерти от министерството и от Сдружението на общините. Той дори се закани, че ще подпише заповедта за финансирането на проектите дори без одобрението на премиера.
Припомняме, че при встъпването си в длъжност регионалният министър Караджов бе обявил, че ще създаде Фонд за 1 млрд. лв., който трябваше да финансира именно подобни проекти. Впоследствие обаче сумата бе намалена до 500 млн. лв., а след това и до 418 млн. лв. Министърът поиска още 82 млн. лв. при актуализацията на бюджета, но те не бяха заложени.