Петролът поскъпна до най-високото си ниво от месец насам
Съкращаването на производството на петрол и облекчаването на мерките оскъпяват петрола
Цените на петрола се повишиха с над 4% за барел в понеделник, подкрепени от съкращаването на производството и признаците за постепенно възстановяване на търсенето на фона на облекчаване на наложените ограничения за борба с Covid-19. Междувременно юнските фючърси на американския лек петрол не показват признаци на поевтиняване, подобно на миналия месец, когато майските договори попаднаха за първи път в отрицателна територия, предава Reuters.
Към 11:00 ч. българско време европейският петрол Брент поскъпна с 4.25% до 33.88 долара за барел, което е най-високата му стойност от 13 април насам. Американският лек суров петрол (WTI) поскъпна с 5.35% до 31.10 долара за барел, което е почти удвояване на цената му, която поддържаше от миналия месец, и най-високата от 16 март - в началото на ценовата война между Русия и Саудитска Арабия.
„Цените на петрола могат да покажат още по-голям темп на растеж, тъй като облекчаването на ограниченията за движение расте“, казва в бележка Стивън Инс, главен световен пазарен стратег на AxiCorp.
Юнските договори за WTI изтичат във вторник, но почти няма индикации за повторение на историческото попадане под нулата през миналия месец.
Производството на петрол се свива, тъй като американските енергийни компании намаляват броя на нефтените и природните газови инсталации, които работят до най-ниското ниво за втора поредна седмица. Това отчасти също помогна за облекчаване на тревогите, тъй като в обектите за съхранение на петрол в Кушинг, Оклахома място почти няма.
„Като се има предвид изненадващото леко намаление, което видяхме в данните за американските запасите миналата седмица, изглежда малко вероятно тези опасения относно складовите помещения да се потвърдят отново“, заявява Майкъл Маккарти, главен пазарен стратег на CMC Markets в Сидни.
Чикагската търговска борса, която е домакин на търговия с фючърси на WTI, и United States Oil Fund LP, най-големият петролно-ориентиран борсов продукт в страната, предприеха стъпки, които намаляват откритите позиции преди изтичането на срока на юнските фючърси на WTI във вторник.
Положителното настроение бе засилено, след като председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл излезе с оптимистични перспективи за икономическо възстановяване по-късно тази година.
"Ако приемем, че няма втора вълна от коронавирус, мисля, че ще видите икономиката да се възстановява стабилно през втората половина на тази година", каза Пауъл в неделя вечер в изявления за излъчване.
Също така подкрепящи цените на петрола са намаленията на производството от ОПЕК и нейните съюзници, включително Русия, група, известна като ОПЕК+. Най-големият износител в света Саудитска Арабия обяви миналата седмица, че ще намали допълнително производството си на петрол с още 1 млн. барела на ден през юни, докато ОПЕК+ иска да запази съществуващите петролни съкращения, договорени за май и юни, и след това.
Кувейт и Саудитска Арабия се договориха да спрат производството на петрол от съвместното находище Ал-Хафджи за един месец, считано от 1 юни, съобщи кувейтският вестник Al Rai в събота.