Петролните сделки на Индия с Русия подкопават господството на долара
Индийските клиенти плащат за руските доставки във валути като дирхами и рубли
Водените от САЩ международни санкции срещу Русия започнаха да подкопават десетилетното господство на долара в международната търговия с петрол, тъй като повечето сделки с Индия бяха уредени в други валути, пише в свой анализ Reuters.
Превъзходството на долара периодично е поставяно под въпрос, въпреки че зелените пари са най-широкоразпространената валута за бизнеса. Търговията с петрол на Индия, в отговор на сътресенията от санкциите и войната в Украйна, предоставя най-силните доказателства досега за преминаването към други валути, което може да се окаже трайно.
Страната е третият най-голям вносител в света на петрол и Русия стана неин водещ доставчик, след като Европа отбягва доставките от Москва след нахлуването й в Украйна. След като западната коалиция, която се противопоставя на войната, наложи горна граница на цените на петрола на Русия на 5 декември, индийските клиенти са платили за повечето руски петрол във валути, различни от долари, включително в дирхами на Обединените арабски емирства и в рубли. Според банкови източници, така са осъществени множество петролни сделки.
Транзакциите през последните три месеца възлизат на еквивалента на няколкостотин милиона долара“, допълват източниците.
„Някои базирани в Дубай търговци и руските енергийни компании „Газпром“ и „Роснефт“ търсят плащания в различни от долара валути за определени нишови класове руски петрол, които през последните седмици бяха продадени над горната цена от 60 долара за барел“, твърдят източниците.
Тези продажби представляват малък дял от общите продажби на Русия за Индия и не изглежда да нарушават санкциите, които американски служители и анализатори прогнозираха, че могат да бъдат заобиколени от някои сектори, като руски транспорт и застраховане.
Три индийски банки подкрепиха някои от транзакциите, тъй като Москва се стреми да дедоларизира икономиката си и търговците да избегнат санкциите”, заявиха източниците.
Но продължаващото плащане в дирхами за руски петрол може да стане по-трудно, след като Съединените щати и Великобритания миналия месец добавиха базираната в Москва и Абу Даби руска банка МТС към руските финансови институции в списъка със санкции. МТС улесни някои индийски петролни плащания във валути, различни долари, казаха търговските източници. Нито МТС, нито Министерството на финансите на САЩ отговориха веднага на запитване на Reuters за коментар.
„Руските доставчици ще намерят други банки, за да получават плащания. Ще бъде намерен алтернативен механизъм за плащане в случай, че настоящата система бъде блокирана“, каза източник, запознат с въпроса.
Приятелски срещу неприятелски държави
Плащането на петрол в долари е почти универсална практика от десетилетия. За сравнение, делът на валутата в общите международни плащания е много по-малък – 40%, според данните за януари от платежната система SWIFT.
Даниел Ан, бивш главен икономист в Държавния департамент на САЩ и глобален сътрудник в Международния център за учени Удроу Уилсън, казва, че силата на долара е несравнима, но санкциите могат да подкопаят финансовите системи на Запада, като същевременно не успяват да постигнат целта си.
Краткосрочните усилия на Русия да се опита да продаде неща в замяна на валути, различни от долара, не са истинската заплаха за западните санкции“, каза той.
„Западът отслабва конкурентоспособността на собствените си финансови услуги, като добавя още едно административно ниво“, допълни Ан.
Таванът на цените съвпадна с ембаргото на ЕС върху вноса на руски морски петрол, завършвайки година на забрани и санкции, включително до голяма степен и изключването на Русия от глобалната система за плащания SWIFT. Около половината от нейните златни и валутни резерви, които възлизаха на близо 640 милиарда долара, бяха замразени. В отговор Русия заяви, че ще търси плащане за енергията си във валутата на „приятелски“ страни и миналата година нареди на „неприятелски“ страни от ЕС да плащат за газ в рубли.
„За руските фирми - тъй като плащанията бяха блокирани или забавени, дори и да не нарушаваха никакви санкции, поради прекалено ревностно спазване – доларите се превърнаха в потенциално „токсичен актив“, каза независимият анализатор и бивш съветник в Банката на Русия Александра Прокопенко.
„Русия отчаяно се нуждае от търговия с останалия свят, защото все още зависи от приходите си от петрол и газ, така че те опитват всички възможности, които имат. Те работят върху изграждането на директна структура между руската и индийската банкова система“, каза тя.
Най-големият кредитор в Индия State Bank of India има сметка в чуждестранна валута в Русия. По същия начин много банки от Русия са открили сметки в индийски банки, за да улеснят търговията. Заместник-управляващият директор на МВФ Гита Гопинат каза през март миналата година, че санкциите срещу Русия могат да подкопаят господството на долара, като насърчат по-малките търговски блокове да използват други валути.
Доларът ще остане основната глобална валута дори в този пейзаж, но фрагментацията на по-малко ниво със сигурност е напълно възможна“, каза тя пред Financial Times.
Отвъд Русия, напрежението между Китай и Запада също подкопава отдавна установените норми на доминираната от долара световна търговия. Русия държи част от своите валутни резерви в юани, докато Китай е намалил запасите си от долари, а руският президент Владимир Путин каза през септември, че Москва се е съгласила да продава газ на Китай в юани и рубли вместо в долари.
Индия измества Европа
През последната година Индия измести Европа като най-големия клиент на Русия за морски петрол, награбвайки евтини барели и увеличавайки вноса на руски суров петрол 16 пъти в сравнение с преди войната, според базираната в Париж Международна енергийна агенция. Руският суров петрол представлява около една трета от общия му внос.
„Въпреки че Индия не признава санкциите срещу Москва, по-голямата част от покупките на руски петрол във всяка валута са съобразени с тях и почти всички продажби са извършени на нива под тавана на цените”, казаха търговски източници.
Въпреки това повечето банки и финансови институции са предпазливи при клиринга на всякакви плащания, за да избегнат неволно нарушаване на международните закони. За индийските рафинерии, които през последните седмици започнаха да уреждат някои покупки на руски петрол в рубли, според търговските източници, плащанията са обработени отчасти от Държавната банка на Индия чрез нейната сметка в рубли в Русия.
Тези транзакции са предимно за закупуване на петрол от руските държавни енергийни гиганти “Газпром” и “Роснефт”. Bank of Baroda и Axis Bank са обработили повечето от плащанията в дирхами”, добавиха източниците.
“Индия е подготвила рамка за уреждане на търговията с Русия в индийски рупии, ако транзакциите в рубли бъдат прекъснати от допълнителни санкции”, казаха източниците.
Потърсено за коментар, Министерството на финансите на САЩ се позова на твърдението на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън две седмици след началото на войната: „Не мисля, че доларът има сериозна конкуренция и няма да има за дълго време“.