Петролът Брент отново скочи над $100 за барел
Страх за доставките и пожар в САЩ тласнаха цените нагоре
Цените на петрола се повишиха в четвъртък заради продължаващите опасения за недостиг на доставките. Притеснителните фактори, които движат пазара, са свързани с прекъсванията на руския износ, възможността големи играчи да намалят производството, както и частичното затваряне на рафинерия в САЩ.
Суровият петрол Брент се повиши с 45 цента, или 0.4%, до 101.67 долара за барел тази сутрин, докато американският суров петрол West Texas Intermediate се повиши с 32 цента, или 0.3%, до 95.21 долара за барел.
И двата фючърсни договора достигнаха триседмични върхове в сряда, след като саудитският министър на енергетиката намекна за възможността Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, да намалят производството, за да подкрепят цените.
Цените на суровия петрол Брент скочиха над границата от 100 долара/барел, след като саудитските политици показаха готовност да защитят цените чрез намаляване на производството на ОПЕК+, ако е необходимо“, отбелязаха анализатори на Citi в бележка.
Дискусиите за споразумение за ядрената програма на Иран остават в застой, което поставя под въпрос всяко възобновяване на износа на петрол оттам.
Преговорите между Европейския съюз, Съединените щати и Иран за съживяване на ядреното споразумение от 2015 г. продължават. Техеран заяви, че е получил отговор от Вашингтон на „окончателния“ текст на ЕС за подновяване на споразумението.
Анализаторите от ANZ Даниел Хайнс и Сони Кумари казаха, че ако се стигне до сделка, това вероятно ще се отрази върху настроенията и ще понижи цените в краткосрочен план. Сделката дава перспектива за изпращането към пазара на 1 милион барела на ден ирански петрол.
Въпреки това пазарът ще остане напрегнат, тъй като сделката няма да компенсира спада в руските доставки и продължаващото възстановяване на търсенето“, посочват още анализаторите.
В Съединените щати, най-големият потребител на петрол в света, BP съобщи, че е затворила някои блокове в своята рафинерия Whiting в Индиана след електрически пожар в сряда. Заводът, източник на 430 000 барела петрол дневно, е ключов доставчик на горива за централните Съединени щати и град Чикаго.
Намаляващите запаси от суров петрол и продукти в САЩ също допринесоха за възходящия ход на цените. Запасите от петрол намаляха с 3.3 милиона барела през седмицата до 19 август до 421.7 милиона барела, което е по-рязък спад от очакванията на анализаторите в анкета на Reuters.