Петролът леко поскъпва след вчерашния срив
Страховете от рецесия и свито търсене в САЩ все още поставят под натиск цената на суровината
Цените на петрола тръгнаха леко нагоре след голямото потъване вчера. Фючърсите на сорт Брент се повишиха с 1.4% в ранната азиатска сесия до 104.2 долара за барел. Във вторник цената се срина с 9.5% – най-големият дневен спад от март. Американският лек суров петрол (WTI) се покачи с 0.2%, но остава под 100 долара за барел.
Без съмнение има доминация на късите поръчки и ловците на изгодни сделки идват“, каза Джон Килдъф, партньор в Again Capital LLC. „Фундаменталната история относно глобалното затягане все още е там. Разпродажбите определено бяха пресилени“, добави той.
Генералният секретар на ОПЕК Мохамад Баркиндо заяви във вторник, че индустрията е „под обсада“ поради години на недостатъчни инвестиции, добавяйки, че недостигът може да бъде облекчен, ако бъдат разрешени допълнителни доставки от Иран и Венецуела.
Бившият президент на Русия Дмитрий Медведев също предупреди, че съобщеното предложение от Япония за ограничаване на цената на руския петрол до около половината от сегашното му ниво би довело до значително по-малко петрол на пазара и би тласнало цените над 300-400 долара за барел.
От друга страна, правителството на Норвегия се намеси във вторник, за да прекрати стачка в петролния сектор, която намали производството на петрол и газ, слагайки край на безизходицата, която можеше да влоши енергийната криза в Европа.
До събота стачката би намалила дневния износ на газ с 1 117 000 барела петролен еквивалент, или 56% от дневния износ на газ, докато 341 000 барела петрол биха били загубени, според работодателите от лобито Норвежки петрол и газ (NOG).
Притесненията за рецесия обаче продължават да тежат на пазарите. Според някои ранни оценки най-голямата икономика в света може да се е свила през трите месеца от април до юни. Това ще бъде второто поредно тримесечие на свиване, което е определението за техническа рецесия.
Централните банки от Г-10 са повишили лихвените проценти през юни повече, отколкото през който и да е друг месец в последните две десетилетия, показват изчисления на Reuters. При сегашната рекордна инфлация, темпът на затягане на политиките не се очаква да отслабне през втората половина на 2022 г.
Въпреки че суровият петрол все още е изправен пред проблема с недостига на предлагане, ключовите фактори, довели до рязката разпродажба на петрол вчера, остават“, каза Леон Ли, базиран в Шанхай анализатор в CMC Markets.
Той цитира затягането на паричната политика и вдигането на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ като натиск върху цените на суровините.
По този начин днешното възстановяване може да бъде краткосрочна корекция за мечките и цените на петрола вероятно ще останат под натиск в близко бъдеще.“