Петролът поевтиня рязко под натиска на силния долар
Американският WTI почти слезе под 80 долара за барел
Цените на петрола се понижиха в четвъртък, след като ефектът от силния долар и притесненията за перспективите пред световната икономика надделяха над оптимизма за потребителското търсене.
Към 10:15 ч. българско време европейският петрол от сорт Брент поевтиня с 1.61% до 86.65 долара за барел, докато американският лек суров петрол WTI отстъпи с 1.78% до 80.70 долара за барел.
И двата референтни сорта поскъпваха в предишните две сесии на фона на нестабилната търговия, след като по-рано през седмицата достигнаха 9-месечни минимуми. След временното понижаване на индекса на долара и по-голямо от очакваното намаляване на запасите на гориво в САЩ, се породиха надежди за възстановяване на потребителското търсене. Индексът на долара обаче отново се повиши в четвъртък, намалявайки апетита на инвеститорите и разпалвайки страховете от глобална рецесия.
Централната банка на Англия заяви, че от сряда до средата на октомври се е ангажирала да изкупи толкова дългосрочни държавни облигации, известни като Gilts, колкото е необходимо, за да стабилизира своята валута, след като бюджетните планове на британското правителство, обявени миналата седмица, доведоха до 37-годишно дъно на паунда.
Goldman Sachs намали прогнозата си за цените на петрола за 2023 г. във вторник, позовавайки се на очакванията за по-слабо търсене и по-силен щатски долар, но каза, че разочарованията в световното предлагане подсилват дългосрочните възходящи перспективи.
В Китай - най-големият вносител на суров петрол в света - пътуванията по време на едноседмичния национален празник се очаква да достигнат най-ниското си ниво от години насам, тъй като постоянните правила на Пекин за нулев COVID карат хората да си стоят вкъщи, а икономическите проблеми намаляват разходите.
Икономистите на Citi понижиха прогнозата си за БВП на Китай от 5% растеж на годишна база до 4.6% за четвъртото тримесечие на 2022 г.
Строгите мерки за нулев COVID и слабият имотен сектор продължават да замъгляват перспективите за растеж“, пишат анализаторите на Citi, цитирани от Reuters.
От другата страна на света ЕС предложи нов кръг от санкции срещу Русия заради нейната инвазия в Украйна, включително по-строги търговски ограничения, повече индивидуални черни списъци и таван на цената на петрола за трети страни. Но 27-те страни членки на Блока ще трябва да преодолеят собствените си различия, за да ги приложат.