Петролът поевтинява след решението на ОПЕК+ да произвежда повече
Картелът ще добави на пазара 1 млн. барела дневно през следващите няколко месеца
Цените на петрола се понижиха в понеделник, след като ОПЕК+ се съгласи миналата седмица постепенно да облекчи някои от своите производствени съкращения между май и юли. Фючърсите на сорт Брент поевтиняха с 0.9% до 64.3 долара за барел, докато Американският лек суров петрол (WTI) падна с 0.9% до 60.9 долара за барел.
И двата фючърса поскъпнаха с над 2 долара за барел в четвъртък, тъй като инвеститорите разглеждаха решението на ОПЕК+ като потвърждение на възстановяването, ръководено от търсенето, а оптимизмът беше засилен от инфраструктурния план на президента Джо Байдън за 2 трлн. долара. Пазарите не работеха в петък заради Великденския празник.
Организацията на страните износителки на петрол, Русия и техните съюзници - група, известна като ОПЕК+, се съгласи да облекчи ограничаването на производството с 350 000 барела на ден през май, още 350 000 барела през юни и още 400 000 барела през юли.
Решението дойде, след като новата американска администрация призова Саудитска Арабия да поддържа енергията достъпна въпреки притесненията за търсенето, тъй като части от Европа останаха блокирани, докато Япония може да разшири спешните мерки, ако е необходимо, за да овладее новата вълна от коронавирусни инфекции.
Съгласно споразумението от четвъртък, намаленията в рамките на ОПЕК+ ще бъдат малко над 6.5 млн. барела на ден от май, в сравнение с малко под 7 милиона барела на ден през април.
По-голямата част от увеличението на доставките ще дойде от най-големия износител в света - Саудитска Арабия, който заяви, че постепенно премахва допълнителните си доброволни съкращения до юли, което ще добави 1 млн. барела на пазара. След това държавния петролен гигант Saudi Aramco повиши официалните продажни цени в Азия (OSP) за май.
„Повишеното производство беше последвано от увеличението на OSP, което според мен в тандем показва увереността на блока във възстановяването на търсенето“, каза икономистът от OCBC Хови Лий.
Тази седмица инвеститорите са фокусирани върху непреки преговори във Виена между Иран и САЩ като част от по-широки преговори за съживяване на ядрената сделка от 2015 г. между Техеран и световните сили.
В началото на преговорите външното министерство на Иран заяви, че иска Съединените щати да отменят всички санкции и отхвърли всякакво поетапно облекчаване на ограниченията.