Планът на „Булгартрансгаз“ за разширяване на „Чирен“ бе засипан с жалби
Две чешки фирми искат да изпълнят цялата поръчка и остро критикуват решението тя да бъде разделена на три
Три компании подадоха жалби срещу поръчките на „Булгартрансгаз“ за разширението на газовото хранилище „Чирен“. Те са подадени съответно на 5, 7 и 8 септември в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която в момента разглежда постъпилите документи. Поръчките за експанзията на газохранилището са разделени на три части и струват общо 520 млн. лв. И към трите са отправени официални критики.
Познатата в българската енергетика „Атоменергоремонт“, която искаше да строи и газовата връзка със Сърбия, обжалва решението за сондажната поръчка, а българската „Интерпром“ – решението за поръчката за изграждането на газопровода и надземната част. Чешкото обединение „Дженералел енд еменди газ“ е подало жалби към решенията и за трите поръчки.
В отворено писмо до КЗК, Европейската прокуратура, премиера, медиите и дори до посолствата на САЩ и Чехия обединението, в което влизат „ДС Инвест“ и „КБ Систем“, посочва „редица противоречия, неясноти и некомпетентно зададени параметри на обществените поръчки“.
Всичко това води до невъзможност поръчките да бъдат изпълнени в проектните им рамки“, посочва обединението.
Според консорциума разделянето на подобно разширение на три отделни обществени поръчки е в разрез с практиката в европейските страни. Според чешкото обединение поръчката би трябвало да е една, както и изпълнителят и дава пример с най-голямото изградено газохранилище в Европа – в Нидерландия.
Според обединението проектирането и изграждането „на парче“ води до събиране на „букет“ от различни оборудвания от различни доставчици, което впоследствие може да размие отговорностите, свързани с качеството на извършваните работи, проблеми с крайните срокове и други. Компанията обяснява, че по този начин дори може да бъде възпрепятствана работата, тъй като строителните площадки в определени места се припокриват и правят невъзможен достъпа на служители от различните дружества до тях.
Компаниите дават и аргумент в своя полза с прогноза, че така обявени обществените поръчки биха стрували повече, отколкото при възлагане на обекта в цялост. И именно защото две от поръчките са финансирани с европейски средства компанията се обръща и към Европейската прокуратура.
Обединяването на трите обществени поръчки в една такава за целия обект би мотивирало в процедурата да участват големи европейски и световни компании с голям потенциал в сферата, а това от своя страна би довело до по-бързото и по-качествено изграждане на разширението на „Чирен“, коментират още от чешките компании, които посочват като свой опит реконструкция на летището в Прага и газопровода „Моравия“ в Румъния.