Планът на Гърция за 6-дневна работна седмица може да не проработи
Гръцката фраза “siga, siga”, означаваща „бавно, бавно“, се отнася до спокойния ритъм на живот в страната, известна със своята култура, история и чисти средиземноморски води
Гръцката фраза “siga, siga”, означаваща „бавно, бавно“, се отнася до спокойния ритъм на живот в страната, известна със своята култура, история и чисти средиземноморски води.
За някои работници може да е по-трудно да възприемат тази философия, докато страната се готви да премине към шестдневна работна седмица за някои индустрии.
Гръцкото правителство казва, че преминаването към 48-часова работна седмица, което трябва да започне в понеделник, може да повиши производителността на фона на намаляващото население и недостига на квалифицирани работници. Промяната е забележителна, защото противоречи на компаниите и страните, които експериментират с четиридневна работна седмица.
Работата по-дълго може да помогне на хората да усъвършенстват уменията си, но също така може да доведе до намалена производителност поради умора и прегаряне, показват изследвания.
Допълнителните часове ще дойдат със скок в заплащането за гръцките работници, които добавят два часа към деня си или приемат допълнителен осемчасов работен ден. Промяната, която получи одобрение през септември, се отнася за работници в индустрии като селското стопанство, търговията на дребно и различни отрасли на услугите. Прилага се и за частни предприятия, които работят 24 часа в денонощието.
Дори с повишеното заплащане за допълнителното време, някои синдикални служители осъждат промяната.
„Няма никакъв смисъл“, каза Акис Сотиропулос от синдиката на държавните служители Adedy пред The Guardian. „Когато почти всяка друга цивилизована страна въвежда четиридневна седмица, Гърция решава да тръгне по обратния път.“
Да правиш повече с по-малко
Експериментите с четиридневната работна седмица често показват, че по-малко време на работа прави работниците по-продуктивни, защото са по-добре отпочинали, по-концентрирани и имат повече време да се грижат за нуждите, които възникват в личния им живот извън работата.
Едно проучване, което изследва производството в САЩ, установи, че когато извънредният труд се увеличи с 10%, производителността спада с 2% до 4%.
Изследванията показват, че работниците често се възползват, когато имат време далеч от работата си, за да се възстановят.
Наличието на повече свободно време също може да повиши благодарността сред служителите. Закари Тот управлява малка производствена компания в Торонто. По-рано той каза на Business Insider, че той и неговите колеги от ръководството са започнали да проучват четиридневна работна седмица, след като са видели успешни пилотни проекти в Япония и други страни.
След въвеждането ѝ Тот, собственикът и президент на Metex Corporation, каза, че производителността се е увеличила "по всякакъв начин".
Basis Technologies, компания за рекламен софтуер, направи работната си седмица четири дни и половина след години на експерименти с четиридневна работна седмица и други подходи. За 2024 г. компанията реши да направи петъците половин работен ден.
Емили Барън, изпълнителен вицепрезидент на компанията за таланти и развитие, каза по-рано пред BI, че са търсили начини да даде на работниците повече време за декомпресия, като същевременно отговаря на нуждите на бизнеса. Засега подходът на половин ден е най-добрият, каза тя.
„Наистина е предназначено хората да си вземат умствена почивка, да отидат на онази тренировка, на която не са могли да стигнат в 7:30 сутринта“, каза Барън.
Краят на 5-дневната седмица
В Гърция по-дългата работна седмица е предназначена да отговори на променящата се демография, която министър-председателят на страната Кириакос Мицотакис нарече „бомба със закъснител“, според Guardian. Около 500 000 предимно млади и образовани гръцки граждани са напуснали страната след дълговата криза, започнала преди повече от десетилетие, съобщава вестникът.
Новото правило е доброволно, но някои критици казват, че на практика ще отбележи края на петдневната работна седмица.
Арис Казакос, почетен професор по трудово право в университета Аристотел в Солун, наскоро каза пред германската информационна агенция DW, че шефовете могат да изискват от работниците да работят шести ден, а работниците не могат да кажат „не“.
Преминаването към шест дни "ще убие завинаги петдневната работна седмица", каза той.