Почти 8% ръст в приходите от акцизи върху тютюневи изделия през 2019 г.
Делът на контрабандните цигари на българския пазар се е понижил до 3.3%
Приходите в бюджета от акцизи върху тютюн и тютюневи изделия през първите десет месеца на годината са нараснали със 7.7% спрямо същия период миналата година. Това обяви директорът на Агенция „Митници“ Георги Костов по време на представянето на данните за незаконната търговия с цигари в България през третото тримесечие на 2019 г.
"Това е доказателство за намалението на дела на незаконните късове в страната ни", допълва Костов.
Според проучване на „Инициативата срещу незаконната търговия“, която включва петте най-големи тютюневи компании, работещи в България, за периода юли – септември 2019 г. незаконната търговия с тютюневи изделия е достигнала ново рекордно ниско ниво - 3.3%.
Според резултатите от изследването контрабандата на цигари е намаляла с 2 пр. пункта спрямо третото тримесечие на 2019 г. и с 0.1 пр. пункта спрямо второто тримесечие на 2019 г. За първи път, откакто се извършва представителното проучване на пазара, са отчетени нулеви стойности на контрабандни цигари в два български града - Габрово и Ямбол.
„Най-обективният критерий по отношение на контрабандата с цигари е стойността на приходите, постъпили от акциз на тютюн и тютюневи изделия. За периода януари-ноември са постъпили брутни приходи в размер 2.5 млрд. лв. Тази сума е със 177 млн. лв. над постъпилите приходи за същия период от миналата година, т.е. се отчита 7.7% ръст при непроменена акцизна ставка и сумата е със 150 млн. лв. над планираните в бюджета в началото на годината. Сумата е изключително добра и впечатляваща, 6.4.% ръст на планираните приходи върху тютюневи изделия, но е и изключително задължаващо за следващата година. Нашата агенция ясно осъзнава, че сама не би могла да отчете такива резултати“, коментира Георги Костов.
Марките с най-голям дял на незаконния пазар у нас остават едни и същи, независимо от намаления общ дял на незаконния пазар. Запазва се тенденцията да се намират значителен дял фалшификати на марки на международни тютюневи компании. На пазара отново са се появили и редица нови марки от типа „illicit white” – продукти създадени с единствена цел незаконно разпространение и без аналог на легалния пазар. Прави впечатление, че някои от тях, регистрирани от неизвестни до момента фирми, са намерени само в България.
Половината от непредназначените за местния ни пазар цигари са маркирани за безмитна търговия или за чужд пазар, става ясно от проучването. Най-голямо увеличение в процентните стойности спрямо второто тримесечие на 2019 г. е отчетено в Хасково – 4%. Увеличение на контрабандните цигари спрямо второто тримесечие има и в София, макар и в по-малка степен – 0.5%. Най-голямо намаление се забелязва във Велико Търново - 5.3%.
Министърът на вътрешните работи Младен Маринов представлява правителството на срещата. Той увери, че ежедневно се обменя информация със съседките на България по въпроса за контрабандата на цигари. "С помощта на анализите имаме ефективно противодействие на тази незаконна дейност", заяви той.
От Инициативата подчертаха, че тютюневите изделия са един от най-силно регулираните продукти в резултат на множество местни, европейски и международни нормативни актове, и призоваха да не се допускат екстремни и ненужни регулации, които могат да доведат до ръст на незаконния пазар.