Подкаст | Какво е енергийното бъдеще на България?
Енергийният експерт Костанца Рангелова в първия епизод на подкаста „Едно наум“ на Economic.bg
„Много е важно България да е пращала редовно парите на „Газпром“ в долари, за да се вижда, че тези количества са били изисквани и от „Газпром“ е пречката. Това ще е решаващо при едно последващо решение“ – по повод заплахата от арбитражно дело срещу България заради отказа да плаща на Москва по рубловата схема на Путин.
„Повечето допълнителни количества газ, които могат да идват през Турция, са именно руски газ. Защото откъм Азербайджан количествата газ са изключително малки и потенциалът за някакво значително увеличение на доставките е много лимитирано. Да се говори за Туркменистан, Иран и други държави, които могат евентуално да започнат да увеличат доставки на газ през Турция е в сферата на фантастиката в момента. От тази гледна точка това де факто е вратичка за още руски газ към Европа“ – по повод 15-годишния договор между „Булгаргаз“ и турската „Боташ“ за достъп до турската газоразпределителна мрежа и терминали за LNG.
„До известна степен синдикатите и въглищната индустрия имат право да се сърдят, защото не се комуникира и обсъжда как може да се случи по честен начин един такъв изход от въглищата. Но исторически тази индустрия е тежко зависима от субсидии от държавата. Това е индустрия, която повече тежи на бюджета, отколкото да носи дивиденти. Изключение в момента е, че сме в криза, че цените станаха изключително високи и това помага именно на тази индустрия да генерира средства, които биха били изключително полезни именно в контекста на това да се мисли, когато ситуацията се успокои и цените на енергията се успокоят, когато цените не въглеродните емисии продължат да растат и тези централи пак станат изключително нерентабилни – как ще се справим с това“ – относно гласувания от Народното събрание пълен отказ да се намаляват въглеродните емисии от ТЕЦ-овете.
„Това е нормален политически процес в който говорим за вето, за да получим дерогация. И най вероятно ще се случи режим, при който дефинираме санкции, които са достатъчно отслабени, за да няма риск за доставките. Защото наистина доставката на свежо гориво за ядрените централи е изключително ключово за националната ни сигурност, за всички държави, които зависят от Русия. И тук не става дума само за България, а за Финландия, Чехия. Словакия също са много зависими от руско гориво. Много е важно да се мисли как да се намери алтернатива възможно най-скоро“ – относно заявката на служебното правителство, че ще наложи вето на десетия пакет санкции на Европейския съюз, който вероятно ще включва забрана за доставки на ядрено гориво от Русия.
Тези и много други теми, свързани с българската енергетика, слушайте в подкаста "Едно наум" на Economic.bg. В първия епизод журналистът Александра Сотирова разговаря с Костанца Рангелова, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.