Подкаст | Всяка фирма в България може да получи еврофинансиране
Нещо съвсем ново и съвсем различно – до края на годината ще стартира процедура за семейните предприятия и творческите индустрии
Адв. Биляна Тончева, прокурист на "Еко Глоуб":
В подкаста "Едно наум" тази седмица си говорим с прокуриста на "Еко Глоуб" адв. Биляна Тончева за "морето" от европари, което очаква българския бизнес през 2023 г. Разговорът ни засяга най-очакваните схеми и върху какво трябва да се фокусират фирмите, на които предстои да кандидатстват.
Експертът по еврофондове споделя за най-атрактивните за момента схеми за бизнеса – тази за ВЕИ и за саниране. Тончева разказва и за пречките в схемата за ВЕИ и батерии, по която кандидатстването приключва днес, но експертът се надява скоро да има нова такава с променени и облекчени условия за бизнеса, за да може повече фирми да се включат.
„Море от фирми“ са допустими по новата процедура за саниране на сгради, до приключването на която остава още месец. По нея могат да се направят под, стени, таван, дограма, отопление, вентилация, отново и фотоволтаици, без нужда от батерии.
За да са допустими по тази процедура обаче производствените предприятия трябва да направят обследване на цялата промишлена система, което ги затруднява.
„Еко Глоуб е единствената консултантска компания, която в продължение на повече от 10 години поддържа и прави енергийни обследвания, както на сгради, така и на промишлени системи. Ние предварително правим енергийните обследвания за нашите клиенти и разбира се правим целия последващ процес на самата подготовка на проектното предложение. И в двете процедури не взимаме пари предварително, нашите първи пари като консултанти получаваме чак, когато проектното предложение е спечелено и то само ако е спечелено“.
Само по новата „Конкурентоспособност“ тази година се очакват още четири процедури. Една от тях е „Ресурсна ефективност“, която е насочена към производствените предприятия, а крайната цел е опазването на околната среда. С нея те ще могат да подобрят и оптимизират използването на суровини и материали в предприятията чрез безвъзмездна финансова помощ.
Нещо „съвсем ново и съвсем различно“ - до края на годината ще стартира и една много атрактивна процедура за семейните предприятия и такива от творческите индустрии. Финансирането по нея ще е 127 млн. евро като безвъзмездната помощ ще между 100-150 хил. лв. на кандидат.
Нашият девиз е „Няма фирма, която да не може да получи безвъзмездна помощ“ и това в годините ние го доказахме. Въпросът е всеки да намери своето достойно място и да получи пари“.
Тончева обясни, че процедурата „Адаптиране на работната среда“ трябва да стартира скоро и към нея има огромен интерес – чрез нея всеки може да си купи работно облекло, да подобри работната среда на служителите или да подобри условията на труд. „Тук ще има много възможности, толкова много магии ще можем да направим“.
В разговора с Биляна Тончева си говорим затова кои са другите схеми, които се очаква да стартират по програмата.
Съвсем скоро тръгна и финансирането към индустриалните зони и паркове за пътища, жп линии, лаборатории и др.
Има много места в България, в които времето е спряло, едно от тях е и моят роден град Видин. Много се надявам, че тази мярка ще даде един тласък на такива точки от България. Много са парите и възможностите в тази процедура“.
„Еко Глоуб“ има два офиса в София и още седем в останалата част на страната, разполагайки с капацитета да прегледа голям обем от проектите.
Радваме се на близо 100% успеваемост на проектите, защото предварително правим оценка и знаем кой какъв шанс има в това голямо поле от процедури, от възможности“.
Опитът на Тончева показва, че условията по процедурите към днешна дата се затягат, докато преди 10 години са били доста по-облекчени. „Вървим в посока, в която фирмите все още имат нужда да получават безвъзмездни пари за оборудване, за саниране, за електроенергия“.