Политическата криза може да замрази COVID плащанията много скоро
Бюджетът има нужда от спешна актуализация
Ако наистина отиваме към нови избори, ще бъде абсолютно безотговорно да не се направи актуализация на бюджета. Това коментира в интервю за „24 часа“ служебният финансов министър Асен Василев, като посочи, че без ревизия на финансовата рамка, добавки от по 50 лв. към пенсионерите няма да има за ноември и декември, а дори и парите за септември и октомври са „на кантар“. Държавата няма да има и ресурс да посрещне допълнителни плащания към медиците „на първа линия“ или тези за поставяне на ваксини, както и по мярката за пострадалия от COVID бизнес „60/40“, обяснява Василев.
„Всички партии в парламента прокламират, че се грижат за хората. И ако наистина искат да покажат, че се грижат и за пенсионерите, и за здравните работници, и за бизнеса, трябва да направим тази актуализация“, коментира Василев с уточнение, че парламентът може да постигне съгласие и за друга визия на актуализацията – било за пенсиите, било за това как да се помогне на бизнеса.
Абсолютно необходимо е да направим актуализация, за да можем да посрещнем всички плащания до края на годината“, обяснява още Василев.
Той конкретно посочи, че в 400-те млн. лв. за бизнеса са предвидени, освен пари по „60/40“, и пари за авиацията, както и за други мерки, които в момента се обсъждат. „Важно тези пари да са налични особено ако се затварят бизнеси, за да могат те след това да отворят“.
Изказването на Василев се случва в момент, в който новите случаи на COVID-19 в България се увеличават, а здравният министър Стойчо Кацаров изтъкна, че България навлиза в „оранжевата“ зона по заболеваемост и мерките са неизбежни.
Василев обясни, че възможностите за преструктуриране на разходите са ограничени, защото „вече използвахме част от тях, за да продължим мерките за бизнеса, плащанията за медици, 50-те лева за пенсионерите и т.н. през май“.
Оттук нататък, влизайки в октомври, ноември, голяма част от другите разходи са вече направени. Това означава, че възможностите за преструктуриране са по-малки“, обясни Василев.
Припомняме, че в хазната е предвидено да влязат с близо 2 млрд. лв. повече приходи от предвиденото в Закона за бюджета, но те не могат да бъдат използвани без актуализация.
Междувременно въпреки че служебният кабинет внесе предложението за ревизия на бюджета, все още то не е разгледано от депутатите, тъй като нито една от постоянните комисии не е започнала дейност. Законопроектът пък не може да се гласува в зала без първо да премине в комисия. С оглед на политическата обстановка и възможността 46-ото Народно събрание да бъде разпуснато в следващите седмици, не остава особено много време на народните представители да обсъдят 4 пъти законопроекта (бел. р. - два пъти в комисии и два пъти в зала), както и да правят поправки по него при нужда.