Половината от заплатата – за данъци: Къде в Европа облагането е най-високо
Изненада или не – на местата с високи данъци гражданите са най-щастливи
Служителите със средна работна заплата в Европа средно са платили около една трета от брутната си заплата за данъци. Това показват данни на международния изследователски тинк-танк Tax Foundation. Анализът му очаквано показва, че данъчната тежест върху трудовите доходи варира значително в Европа, като служителите в западноевропейските по-развити страни плащат значително повече.
Разбивката показва, че най-високи данъци върху доходите на физическите лица плащат в Дания – 55.9%, Австрия – 55%, Португалия – 53%, Швеция – 52.3% и Белгия – 50%.
Да дъното пък се намират източноевропейските страни, сред които и България. С най-ниски подоходни данъци са България, Румъния, Босна и Херцеговина, Косово и Северна Македония – с по 10%.
Защо на Север искат да плащат високи данъци?
Изненадващо или не – нациите с високи данъци са доволни от това. В Дания например гражданите смятат плащането на подобни високи данъци за инвестиция в колективното бъдеще на страната и обществото или като осигуряване на определен стандарт на живот. Дания например е класирана и като втората най-щастлива нация в света за четвърта поредна година според Световния доклад за щастието за 2023 г.
Страната е известна с това, че по-голямата част от образованието там е безплатно, а студентите получават и субсидия от датското правителство. Освен това подкрепата продължава и на работното място, като родителите имат право на 52 седмици родителски отпуск, от които 32 седмици се покриват от държавата.
Всичко това разбира се си има и недостатъци – като например това, че Дания трябва да предлага стипендии дори и на студенти от други страни от Европейския съюз въпреки че те рядко остават дългосрочно в страната.
В Австрия пък – друга държава с високи подоходни данъци, системата за социално осигуряване включва задължително здравно и пенсионно осигуряване и задължителна система за трудова злополука. Системата покрива и обезщетенията при майчинство и безработица. Австрия изисква всички служители да бъдат осигурени наравно с тези, които получават обезщетение за безработица, пенсия или друг вид социално подпомагане.
В страни като Белгия пък гражданите без деца понасят по-тежко данъчно бреме в сравнение със семейните двойки с деца. Данъчната система там обаче буди нарастващо разочарование сред белгийците през последните години, тъй като те чувстват, че не получават това, което плащат като данъци. Страната полага усилия за намаляване на данъчното бреме върху трудовите доходи.
Шведите вярват в данъците
Подобно на Дания, шведите също нямат нищо против да плащат по-високи данъци и виждат срещу това висококачествени обществени услуги. Шведската данъчна агенция Skatteverket е една от най-доверените и уважавани агенции в страната.
Това е така, тъй като агенцията участва в повечето аспекти от живота на гражданите като раждания, бракове, имотни сделки и смърт – и гарантира високо качество на услугата.
България и сие
За страни като България и Румъния, които все още развиват своите инфраструктура и икономика, ниските данъци са начин за привличане и задържане на чуждестранни инвестиции.
Именно тук са и най-бързоразвиващите се икономики и България и Румъния са разглеждани като следващите места за растеж на компании и цели индустрии.
През последните месеци обаче държави като Румъния се опитват да увеличат данъците за служителите в софтуерния сектор. Правителството също така се опитва да премахне отстъпките от здравноосигурителни вноски за служителите в няколко сектора като строителство, хранително-вкусова промишленост и селско стопанство в опит да увеличи данъчните приходи.