Полша строи първия офшорен вятърен парк в света с екологична стомана
Турбините ще бъдат инсталирани за първи път в полския вятърен парк Baltic Power
Нов вятърен парк в Балтийско море, който ще захранва повече от 1.5 милиона полски домове, получава турбини, направени от по-екологична стомана, което ще намали въглеродния им отпечатък.
Датската Vestas Wind Systems A/S, най-големият производител на турбини в света, си партнира с ArcelorMittal SA за използване на рециклирана стомана за изграждане на кули, върху които се въртят перки.
Те ще бъдат инсталирани за първи път в полския вятърен парк Baltic Power от следващата година и ще ограничат емисиите, създадени по веригата на доставки, с 66% в сравнение с традиционните модели.
Като първият офшорен вятърен парк в света, който използва стомана с ниски емисии, Baltic Power, съвместно предприятие между ORLEN и Northland Power, е пионер в устойчивото бъдеще в сектора на възобновяемата енергия. Най-голямата инвестиция във възобновяеми източници в тази част на Европа, нашият проект поставя нови еталони. Използването на стомана с ниски емисии от Vestas и ArcelorMittal в нашия вятърен парк подчертава ангажимент ни към иновациите и грижата за околната среда. Ние сме горди да поведем пътя в трансформирането на енергийния пейзаж на Полша, докато напредваме към завършване на строителството до 2026 г.", казва Ярослав Брода, главен изпълнителен директор на Baltic Power.
Това е един от вариантите за производство на вятърни турбини по по-екологичен начин. Макар че енергията, генерирана от конвенционалните турбини, е екологична, изграждането им може да бъде мръсен процес, тъй като те използват енергоемки материали като стомана и желязо.
И тъй като правителствата и индустриите увеличават усилията си за постигане на целите за климата, самият сектор на възобновяемите енергийни източници идва в светлината на прожекторите, за да стане по-устойчив.
Това е огромна крачка напред“, каза в интервю Лиза Екстранд, ръководител на отдела за устойчивост на Vestas.
„От дълго време наблягаме особено на стоманата, защото от самото начало знаем, че тя е ключов лост за света да изпълни ангажиментите си по отношение на климата и да намали емисиите.“
Повече усилия се влагат в почистването на началото на живота на турбината или в намирането на нови приложения за нея в края.
Един стартъп, който Vestas подкрепи, използва дървен материал за изграждане на кулите. Други преобразуват излезлите от употреба перки, направени предимно от фибростъкло, в пешеходни мостове или пейки в паркове.
По-екологичните турбини ще представляват около две трети от 76-те, които ще бъдат инсталирани във фермата Baltic Power. Използването на стомана с ниски емисии в горните две части на офшорна кула би намалило общите емисии на кулата с 25% — и дори повече за такава на сушата, тъй като стоманата може да се използва за цялата кула, според Vestas. Въпреки че турбините ще отнемат същото време, за да бъдат направени като конвенционалните, те ще струват повече.