Цената на портокаловия сок се изстреля в космоса
Производителите на сокове вече обмислят да използват алтернативни плодове
Цените на портокаловия сок достигат невиждани върхове. Поскъпването е резултат от ограничено предлагане, което тласка индустрията в криза и принуждава някои производители да се обърнат към алтернативни плодове, съобщава CNBC.
Цените се покачват бързо през последните години, отчасти водени от намаляващото производство във Флорида – основният доставчик на портокалов сок в САЩ – и предизвиканото от климата екстремно време в основните райони за производство на портокали в Бразилия. Южноамериканската земеделска централа е най-големият производител и износител на портокалов сок в света, което означава, че играе изключително голяма роля в оформянето на световната индустрия.
Еталонните фючърси за замразен концентриран портокалов сок, търгувани на Междуконтиненталната борса в Ню Йорк, затвориха на 4.77 долара за паунд в сряда. Това е почти двойно над цената, регистрирана преди година.
Хари Кембъл, анализатор на данни за стоковите пазари в изследователската група Mintec, казва, че растящите цени на портокаловия сок са принудили производителите да се адаптират към ситуацията, като обмислят алтернативни плодови сокове.
Много от тях ще променят количествата сок, които слагат в смесите си, за да намалят използването на портокали и да увеличат другите плодове, като круши, ябълки, грозде, така че да са по-малко зависими от портокаловия сок“, казва той.
Според него ситуацията ще се задържи в дългосрочен план и отбелязва, че някои играчи на пазара на портокалов сок са забелязали голям спад в търсенето през годината.
„Докато не се достигне точката, в която потребителите вече не са склонни да плащат премията за портокалов сок, тъй като предлагането му е толкова ниско, цените ще продължат да растат“, каза Кембъл.
„Суша, болести и търсене“
Изследователският център Fundecitrus наскоро предупреди, че прекомерната жега в Бразилия миналата година означава, че южноамериканската страна вероятно е напът да регистрира една от най-лошите реколти от портокали за повече от три десетилетия.
В доклад, публикуван на 10 май, организацията на производителите на цитрусови плодове прогнозира, че Бразилия ще произведе 232.4 милиона касетки портокали (всяка с тегло приблизително 40.8 килограма) през сезона 2024 – 2025 г. Това представлява 24% спад в сравнение с предходния цикъл.
Анализаторите казват, че Бразилия обикновено произвежда около 300 милиона касетки портокали всеки цикъл, въпреки че изменението на климата драстично е намалило производството на култури. Изменението на климата прави екстремните метеорологични явления по-чести и по-интензивни.
Fundecitrus каза, че серия от интензивни горещи вълни в Бразилия е причина за критична фаза на цъфтеж и ранно образуване на плодове между септември и ноември миналата година, което значително възпрепятства производството. Болест на цитрусовите плодове, известна като озеленяване, без известно лечение, която води до горчиви, недоразвити плодове, е друга пречка пред производителите на портокали. Анализаторите предупредиха, че проблемът вероятно ще сее хаос в портокаловите горички по целия свят за известно време.
Цените на портокаловия сок се покачват поради трите D: суша, болест и търсене (бел.р - Drought, Disease, Demand)“, каза Дейв Райтър, търговец в Reiter Capital Investments LLC.
„Когато повечето хора мислят за производството на портокалов сок, те мислят за Флорида и Калифорния. Всъщност Бразилия е най-големият производител на портокали и портокалов сок“, каза Райтер.
„По-голямата част от производството на портокалов сок в Бразилия се извършва в Сао Пауло и Минас Жерайс. Тези две области се борят с климатични проблеми и болести през последните няколко години. Райтер описа еталонния фючърсен договор за портокалов сок като слабо търгуван пазар, което означава, че може да доведе до моменти на „значителна волатилност“. Той изчисли, че следващата целева цена на портокаловия сок е 5.16 долара.