Португалия вече няма да издава „златни“ визи
Според европейските институции „входните билети“ за граждани от трети страни само улесняват прането на пари в страната
Петстотин хиляди евро струва разрешението за пребиваване в държава от Шенгенската зона - това е сделката, която португалското правителство предлага на богати чужденци от 2012 г. насам. Около 12 000 инвеститори са се възползвали от нея, като на практика са си купили входен билет за Европейския съюз за себе си и семействата си, предава DW.
Сега Португалия слага край на златните визи, отчасти в отговор на натиска от страна на Европейския съюз. Премиерът Антонио Коста обяви, че програмата изтича на 16 март.
Хубаво е, че златната виза най-накрая се премахва – те никога не трябваше да я въвеждат“, каза Ана Гомеш, бивш член на Социалистическата партия в Европейския парламент, която се противопоставя на визите.
Те бяха покана за пране на пари и направиха възможно престъпни и терористични организации да проникнат законно в Шенгенската зона. Гомес каза, че повече от половината от хората, които са кандидатствали за златни визи, са от страни, където прането на пари е особено разпространено, и добави, че Португалия никога не е разследвала откъде идват средствата им.
„Благоприятна за инвестиции страна“
Първоначално обявени като програма за стимулиране на икономиката на Португалия, която беше на дъното преди десетилетие, златните визи се оказаха преди всичко източник на доходи за сектора на имотите. Вместо да създадат нови компании и работни места, богатите чужденци просто закупиха луксозни апартаменти в Лисабон и околностите. По-голямата част от тези инвеститори са били китайци, следвани от бразилци, турци, южноафриканци и руснаци.
Програмата донесе около 7 милиарда евро за страната, почти 90% от които идват от покупка на имоти. Според статистиката на Португалската имиграционна и гранична служба са издадени само 22 визи за създаване на работни места, което е довело до само 280 нови работни места за повече от 10 години.
Уго Сантос Ферейра, президент на Португалската асоциация на строителните предприемачи и инвеститорите в недвижими имоти, изобщо не е доволен от предложението за премахване на златните разрешения за пребиваване.
Това е атака срещу всички чуждестранни инвеститори, които искат да инвестират парите си в Португалия“, каза той. „Португалия ще загуби доверието си и добрата си репутация на благоприятна за инвестиции страна.“
Сантос Ферейра каза, че Португалия се нуждае от международни инвеститори, за да укрепи икономиката си и не може да си позволи без важен инструмент, който носи над 600 милиона евро годишно.
На всичкото отгоре програмата създаде хиляди работни места в сектора на строителството и имотите“, каза той.
Пране на пари и жилища
През последните години цените на недвижимите имоти в Португалия рязко скочиха, особено в двата най-големи града - Лисабон и Порто. Критиците казват, че програмата за златни визи е отчасти отговорна, както и фактът, че все повече граждани на ЕС купуват къщи и апартаменти в Португалия - на цени, които португалците вече не могат да си позволят.
Златните визи предизвикаха значителни увеличения на цените, особено в горния край на пазара“, каза Гомес.
И това е аргументът, който правителството сега прие, за да оправдае спирането на програмата за златни визи. Гомес каза, че официалната позиция е само претекст и че все по-суровите критики от страна на Европейския съюз в крайна сметка са отговорни за предстоящия край на програмата.
Критиките се отнасяха предимно до често съмнителния произход на кандидатите за виза. От началото на войната в Украйна на руснаците е забранено да инвестират в Португалия и са изключени от програмата за златни визи. Но, според Гомес, страни като Китай и Виетнам, чиито богати граждани имат право на златни визи, също не са модели за прозрачност.
Сантос Ферейра каза, че всички транзакции в Португалия са строго контролирани. Той призна, че навсякъде има лоши актьори, но не смята това за причина за премахване на златните визи.
Никой не говори за закриване на банките“, каза той, „макар че е известно, че и там могат да се перат пари.“
Той се надява, че правителството ще отстъпи в последния момент и че златните визи може да продължат под някаква друга форма, но изглежда, че това е краят на пътя за входната карта към Шенген.
Просто беше твърде непрозрачно и опасно“, каза Гомеш.
Предстои да видим какво ще се случи с притежателите на съществуващи златни визи. Според някои доклади техните разрешения за пребиваване ще бъдат подновени, само ако действително живеят постоянно в Португалия.