Посоката е зелен преход и дигитална трансформация
„Ню Ай“ улеснява достъпа на българските компании до необходимото финансиране за възстановяване от кризата, казва Димитър Ганев
„Ню Ай“ ЕАД е консултантска компания, основана през 1995 г. Тя предлага услуги в сферата на управленското консултиране, подготовката и управлението на проекти с европейско и национално безвъзмездно финансиране. Компанията е сред основателите на Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП).
Разговаряме с Димитър Ганев, изпълнителен директор на „Ню Ай“, за средата и възможностите, които се разкриват пред българския бизнес и консултантския бранш.
Г-н Ганев, навлязохме в година, която поставя нови предизвикателства пред българския бизнес, породени от поскъпване на горивата и електроенергията и повишаване на цените за крайните потребители на стоки и услуги. Как виждат ситуацията консултантите и какво отражение дава случващото се върху вашата дейност?
Както всички останали бизнеси, нашият също бе засегнат. На първо място, забавянето на старта на националните оперативни програми ограничи възможностите за работа и съответно повлия на възможностите за получаване на безвъзмездно финансиране за българския бизнес. Когато търсят грантово финансиране, компаниите в страната основно кандидатстват по българските оперативни програми. В момента бизнесът разчита на схемите за подкрепа от държавата, но те не са навременни и не достигат до всички браншове. По-големите компании задържат и отлагат големи инвестиции, докато по-малките са принудени да вземат тежки решения, свързани с оцеляването си. Бизнесът на консултантите в България не прави изключение. Текущите процеси – забавянето на националните оперативни програми, поредицата от политически избори в страната, както и ковид кризата принудиха редица колеги да предприемат съкращения на екипите, което е жалко, защото се загуби капацитетът на много опитни експерти, принудени кариерно да се пренасочат другаде.
Какви мерки предприеха компаниите от БАКЕП, каква е рецептата ви за успеха на „Ню Ай“ в тази сложна ситуация?
Точна рецепта, разбира се, няма. Всичко е индивидуално, защото е свързано с наличната вътрешна експертиза на всяка консултантска компания, с изградения опит, но и с желанието за бърза адаптация и развитие. „Ню Ай“ е компания, която винаги е била добре позиционирана както в частния, така и в публичния сектор. Тя има своята стратегия за развитие и възможности за избор на проекти. Работата ни е пряко свързана с проекти от значение за обществото и бизнеса, като клиентите ни включват както многобройни структури на държавната и местната власт, така и представители на бизнеса, включително водещи бизнес лидери в страната.
В сегашната ситуация, като се имат предвид и текущите ограничения на национално ниво, поставихме акцента на нашата работа върху подготовката на проекти за безвъзмездно финансиране по програми, директно управлявани от структури на Европейската комисия: например програма LIFE за зелени проекти, Хоризонт Европа, Иновационния фонд, както и т.нар. „норвежки програми“ – Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Иновация Норвегия. Тези програми постоянно предлагат различни възможности за безвъзмездно финансиране на бизнеса – инвестиционни проекти, иновации, научноизследователска дейност. От опита ни досега можем да кажем, че е наличен нарастващ интерес от страна на бизнеса към тях, като за наша радост наблюдаваме все повече фирми с ясни и вече подготвени планове за развитие и иновативни идеи, които просто търсят своята подкрепа. Това са и успешните кандидати.
Какво препоръчвате на бизнесите, които имат идеи, но поради икономическата обстановка се колебаят да ги реализират?
Ако оцеляването на даден бизнес не е застрашено, то не следва да се спират инвестициите с цел повишаване на конкурентоспособността. Приоритет на Европейската комисия в момента, а и в следващите години, ще е подпомагането на предприятията в техния „зелен преход“ и „дигитална трансформация“. Ето защо възможностите за безвъзмездна помощ за финансиране на подобни инвестиции ще са много, а процесът по кандидатстване може максимално да се улесни от нас, консултантите.
По ваши наблюдения кои компании ги грози криза при зеления преход и дигиталната трансформация, ако не разчитат на безвъзмездна финансова подкрепа?
Малките и средни предприятия (МСП) допринасят за над 75% от общата заетост и за 65% от добавената стойност в българската икономика. Въпреки значимостта си, в сравнение с големите предприятия, МСП изпитват затруднения с намирането на финансиране. Без безвъзмездна помощ и финансови инструменти за технологична модернизация МСП от сектор „Производство“, както и тези бизнеси, които предлагат услуги с интензивно използване на знания, рискуват да загубят конкурентните си предимства.
Каква е прогнозата Ви за развитието на консултантския бизнес, свързан с европроектите в България? Какви промени очаквате при променената работна среда?
Промените са в ход и на първо време това доведе до редуциране броя на реално заетите в сектора. Втората тенденция е свързана с това, че оцеляването и успехът изискват гъвкавост и инвестиции в кадри и вътрешен капацитет. Нашите анализи за бранша показаха, че почти всички колеги са специализирани основно в националните програми, което се оказа слабост. „Ню Ай“ вече имаше опит по международни програми към Европейската комисия, което направи прехода по-лесен за нас. Същевременно в работата с клиенти през новия програмен период 2021-2027 г. се наблюдава преориентиране основно към иновации, зелени идеи и проекти, включващи комуникациите и свързаността в тяхното многообразие. Това се вижда и от заложените приоритети в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който има потенциала да се превърне в ключов фактор за стабилизирането на българския бизнес.
Текстът е част от бр. 107 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на търговско споразумение между двете медии.