Потреблението остава двигател на растежа в България и през 2019 г.
Прогнозата на UniCredit е за ръст на БВП с 3.3% и на реалните заплати в страната с 6.5%
Ръстът на българската икономика през 2019 г. ще достигне 3.3%, като той ще се дължи до голяма степен на повишеното вътрешно търсене, подкрепено и от нарастващите доходи на населението. Това е прогнозата на икономистите на UniCredit, които представиха изводите и прогнозите за развитието на региона на Централна и Източна Европа в рамките на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Според данните на икономическия екип на италианската банка в тази и следващата година реалната заплата в страната (коригирана с инфлацията) ще нарасне с около 6.5%. Лидер по този показател обаче е Румъния, където се очаква през 2018 и 2019 г. възнагражденията да растат много динамично.
През тази година България ще бъде сред топ три на страните от ЦИЕ по очакван икономически ръст за годината, като прогнозите на икономистите на UniCredit са стойността на брутния вътрешен продукт (БВП) да достигне 58.4 млрд. евро (114 млрд. лв.). Регионът като цяло ще запази темпове на растеж на икономиката над глобалните нива като освен България, още 5 страни ще постигнат увеличение от над 3.2% на БВП – това са Полша, Унгария, Словакия, Сърбия и Словения. През 2020 г. забавянето на глобално ниво ще даде отражение и върху региона и растежът ще се забави.
„Подобно на останалия свят, ЦИЕ ще бъде засегната от глобалното забавяне, но регионът е по-добре позициониран от други развиващи се пазари да се справи с външните насрещни ветрове благодарение на силното вътрешно търсене, подкрепящата парична политика и стабилните капиталови потоци към повечето страни от региона. Очаква се икономическата среда да остане благоприятна през 2019 г.“, казва Мауро Марано, старши икономист на UniCredit за ЦИЕ. В изложението си той определи като рискове за средата бавното разширение на Еврозоната и неяснотите около Brexit, чийто ефект вече се усеща в някои от страните под формата на спад на експорта.
И през тази, и следващата година регионът ще се възползва от предимствата на това да е отворена икономика, привличаща преки чужди инвестиции и фондове от ЕС. Тези капиталови потоци ще продължават да играят важна роля за икономиката и да осигуряват потенциал за растеж на корпоративния сектор, се казва в анализа на банката.
По отношение на финансирането, компаниите от ЦИЕ все още запазват консервативния си подход, предпочитайки традиционните форми на финансиране на дейността си.
Страните в ЦИЕ и Западна Европа имат сходно като брой население - приблизително по 150 млн. граждани. Заради увеличаващите се доходи и БВП в региона на ЦИЕ обаче има доста по-голям потенциал за растеж на банковите услуги за физически лица. Това е благодарение на по-ниските разходи на банките в ЦИЕ, които могат обслужват сходно население с ограничени оперативни разходи и по-голяма ефективност по отношение на служителите, клоновете и банкоматите; по-малко проникване на кредитирането – съотношението обеми заеми за физически лица/БВП е 9% в ЦИЕ спрямо 14% в развитите пазари; по-бърз темп на цифровизация, поради по-малкото технологично наследство.