Правилата на ЕС за редуциране на пластмасата тревожат производителите
Някои държави в Блока могат да приемат минимални изисквания, които може да доведат до фрагментиране на пазара
Новите правила за намаляване на пластмасовите отпадъци в Европейския съюз предизвикаха коментарите на защитниците на околната среда, които твърдят, че правилата не са достатъчно ефективни и настояват за по-амбициозни цели. Производителите обаче се опасяват, че регламентът не се приема еднакво от всичките държави, съобщава Reuters.
В опит да намали замърсяването, ЕС забрани редица пластмасови продукти за еднократна употреба, включително сламки, чинии, еднократни прибори за хранене, а бутилките за пиене трябва да съдържат повече рециклирана пластмаса. Директивата, която изисква от държавите-членки да намалят потреблението на някои артикули за еднократна употреба, влезе в сила през 2019 г., но държавите-членки имаха срок до 3 юли да я приемат и транспортират в националното си законодателство.
„Пластмасата за еднократна употреба е символ на днешното общество, което произвежда огромно количество отпадъци, и постепенното им премахване представлява очевидна първа стъпка за борба със замърсяването с пластмаса“, заяви Фредерике Монгодин от неправителствената организация Seas At Risk. "И все пак не можем да разчитаме единствено на политическа воля на националните правителства."
Само осем държави-членки са информирали Европейската комисия за мерките, въведени за транспониране на директивата, според базата данни на Комисията. Повечето са приели "минимални изисквания" или липсват някои от необходимите мерки, казва Zero Waste Europe. В други, като Полша и България, транспонирането на директивата в националното законодателство все още е в ход или не е започнало.
Производителите на пластмаси също критикуват новите правила, които според тях рискуват да фрагментират пазара, ако някои страни се придържат към изискването на ЕС за 30% от рециклираното съдържание в пластмасови бутилки за пиене до 2030 г., а други се придържат към по-амбициозни цели. Резултатът може да бъде, че някои производители може да се наложи да произвеждат различни продукти за различни страни, които не биха били икономически ефективни, според представители на индустрията.
В декларация, Plastics Europe – организацията, която представлява производителите, призова Комисията да гарантира, че насоките не са отворени за тълкуване, така че държавите-членки да не приемат различни правила. Говорител на Комисията заяви, че „наблюдава процеса на транспониране и ще предоставя насоки и помощ на държавите членки, когато е необходимо“.