Правителството е оставило бизнеса без компенсации за ток
Министерският съвет не е гласувал решение, с което да разреши сключване на договори за отстъпка с търговците на електроенергия
Работодателските организации са били уведомени от търговците на електрическа енергия, че поради липса на сключени договори между тях и Министерството на енергетиката, съгласно които да бъдат компенсирани за разликите между базовата цена и реалната борсова цена, започват да фактурират пълните цени на електрическата енергия на крайните си клиенти. За да се сключат тези договори, следва да има решение на Министерския съвет, с което да са одобрени разходите по програмата за компенсиране на цените на електроенергията и да бъде определен размерът на допълнителните вноски във фонд „Сигурност на електроенергийната система“, с които да се финансира тя за периода юли-декември 2022 г.
Липсата на сключени договори между търговците и Министерството на енергетиката ще доведе до колапс, пише Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) до управляващите и държавните институции, част от енергийната система в България.
Пълното фактуриране на разходите за електрическа енергия и очакването на компенсирането им в някакъв неопределен бъдещ период ще доведе до ликвидна криза и невъзможност за заплащане на консумираната електроенергия. Българските небитови потребители, сред които освен индустрия има и обществени учреждения, не могат да генерират финансов ресурс, който да е достатъчен за заплащане на цената на електроенергията без компенсации.
Това ще предизвика вълна от фалити и неразплатени задължения по цялата верига на доставките от клиентите през търговците до производителите. Заложена е финансова бомба на електроенергийния пазар“, пишат още четирите национално представени работодателски организации – БСК, КРИБ, АИКБ и БТПП.
Проблемът с ликвидността и изпадането в невъзможност за разплащане вече беше поставен в началото на този месец от АОБР на вниманието на министрите на икономиката и индустрията и на енергетиката с писмо от 8 юли (Изх. № 06-12-15/08.07.2022 г.). С това писмо е отправено предупреждение, че ако крайните клиенти не заплащат директно тавана от 250 лв./МВтч, парите в крайните потребители ще свършат.
Този наш призив беше оставен без внимание. Настояваме в спешен порядък Министерският съвет да приеме необходимите решения и договорите между търговците на електроенергия и министерството на енергетиката да започнат да се сключват още идния понеделник“, завършва позицията на бизнеса.