САЩ съди френския гигант Alstom за рекордна сума
Компанията е използвала корупционни практики
Съдебен иск със сензационно голям размер ще заведе правителството на САЩ срещу мултинационалната френска компания Alstom, които са разследвани за уреждане на бизнес начинанията си чрез подкупи.
Криминалните нарушения могат да струват цели 700 млн. щатски долара на французите, което е значително по-високо наказание от рекордната глоба, наложена на Siemens през 2008г. Тогава съдът наложи на немския концерн да заплати 450 млн., отново за корупционни практики, целящи да спечелят стабилни бизнес позиции за компанията.
Те попадат под ударите на Закона за чуждестранните корупционни практики(FCPA), който е важен инструмент за борба с корупцията в бизнеса, в полза на свободни и справедливи пазари. FCPA забранява обещаване, предлагане, даване на подкуп на чуждо длъжностно лице от правителството, с цел получаване или запазване на бизнеса. Тези забрани се отнасят до лица в САЩ и фирми, които са присъстващи на борсовите пазари в страната.
Френската страна потвърди случващото се и обяви готовността си за разговори с Министерството на правосъдието на САЩ относно условията за уреждане на случая. Това се налага поради желанието на General electric да придобие съществен дял от Alstom, като сделката се оценява на 15.6 млрд. щатски долара. Евентуално дело обаче ще окаже сериозно влияние върху сделката, за която френският министър на икономиката Еманюел Макрон даде зелена светлина още през юни. Уреждането на наказателното разследване трябва да бъде постигнато преди Alstom да продаде дял на General Electric.
За Alstom корупцията се превръща в порочна практика, като освен настоящото дело срещу френската компания с интереси в енергийния и транспортния сектор, сериозни злоупотреби са разглеждани в Бразилия, Великобритания и Индонезия.
В Бразилия обвиненията са насочени към корупционна схема, целяща гаранция за Alstom, която им прави сигурни проектите за изграждане на високоскоростна ЖП връзка между Буенос Айрес и другите два големи града в страната - Росарио и Кордоба.
Alstom има много сериозни позиции в сферата на генериране на електроенергия от ВЕЦ, АЕЦ, както и на системи за защита на околната среда. Компанията също така е производител на две трети от високоскоростните влакове в света и е доставчик на влаковете в метрата на Париж, Лондон, Ню Йорк и Сао Пауло. Продажбите им надхвърлят 20,9 млрд. долара, като служителите им в 70-те подразделения по целия свят са повече от 85 хил. души.