Правителството най-после закрива Държавната петролна компания
Подготвени са законодателни промени, които кабинетът насочва към парламента
На петия месец от своето управление правителството стартира процеса по закриване на никога незаработилата, но получила бюджетни средства, Държавната петролна компания. Това стана с приетото на днешното заседание на Министерски съвет решение за промени в Закона за държавните резерви и военновременни запаси, с които се цели държавното дружество да бъде закрито.
Заявки за това бяха дадени още по време на коалиционните преговори в края на миналата година, а намеренията на кабинета бяха препотвърдени от министъра на икономиката и индустрията Корнелия Нинова през февруари, когато тя посочи, че законовите промени се подготвят.
А още през лятото на 2021 г. "Демократична България" настояваше компанията да бъде закрита, за да се спаси поне част от вложените милиони от парите на данъкоплатците.
Според направени анализи, които изтъква правителството, съществуването на подобно дружество е
напълно необосновано от гледна точка на защитата на държавния интерес, обществения интерес, икономическата логика и защитата на конкурентния пазар на горивата в България“.
Според представителите на кабинета навлизането на пазар като този на горивата в България е съпроводено със сериозни бариери, за преодоляването на които държавната компания няма нито експертиза, нито човешки или финансов капитал.
Припомняме, че дружеството бе създадено при последното правителство на Бойко Борисов по инициатива на икономическия и финансовия министри Емил Караниколов и Владислав Горанов. Haмepeниятa им бяxa зaeднo c ĸoмпaниятa дa се cъздaдaт мнoжecтвo дъpжaвни бeнзинocтaнции, ĸoитo „дa пoдoбpят ĸoнĸypeнциятa нa пaзapa и дa се гарантират мaĸcимaлнo ниcĸи цeни зa гpaждaнитe и бизнeca“.
Горанов, който предложи cъздaвaнeтo нa компаниятa пpeз лятoтo нa 2020 г., настоявашe, че тя ще работи на пазарен принцип, но ще продава горивата на по-ниски цени, като по този начин ще ги регулира „естествено“. В закона бе формулирана и структуратa на компанията – без възможност да фалира, т.e. c възмoжнocт зa трупане на загуби, a бюджетът тpябвaшe пo някакъв начин да я финансира и спасява.
Според бюджетната рамка за 2021 г. издръжката на Държавна петролна компания възлиза на 50 млн. лв.