Правителството прие „удължителя“ на Бюджет 2022
Един от основните проблеми вероятно ще бъде подоходната политика
Правителството на Гълъб Донев одобри на свое извънредно заседание законопроект, който да продължи действието на тазгодишния бюджет и след 31 декември – до съставяне на редовно правителство. Законопроектът, който трябва да бъде одобрен от Народното събрание, обхваща големия Държавен бюджет, както и двата по-малки – на Здравната каса и на Общественото осигуряване.
Въпреки че разработи няколко варианта за Бюджет 2023, някои с мрачни прогнози за огромни дългове и нужда от вдигане на данъци, служебното правителство в крайна сметка се отказа да внася който и да било от тях. Сега предложението е да се работи месец за месец с по 1/12 от фискалната рамка за 2022 г.
Премиерът и неговият финансов министър Росица Велкова аргументираха действието си с опасения, че фрагментираният парламент и слабите изгледи за съставяне на правителство ще доведат до предизборни наддавания и раздуване на държавните разходи.
По време на днешното заседание Донев отново повтори тезата си, че управленската философия на всяко правителство намира израз именно в закона за бюджета, но служебният кабинет не разполага с необходимата парламентарна подкрепа, за да предлага свои идеи и политики в интерес на гражданите.
Проектът на т. нар. удължителен закон предвижда докато няма приет финансов план за следващата година, държавата да се вмести в разходите, направените през съответния месец на 2022 г., като към тях се добавят и гласуваните до момента нови задължения. Тоест държавата ще продължи да функционира и да плаща вече приетото през тази година увеличение на пенсиите и на някои заплати в публичния сектор.
Припомняме, че по подобен начин започна и 2022 г., когато кабинетът „Петков“ успя да прокара бюджета едва през март и влезе в сила от април. Един от основните проблеми и тогава, и сега се оформя подоходната политика. Именно тя скара днес министри, синдикати и бизнес по време на извънредното заседание на тристранния съвет. Синдикатите отказаха да подкрепят законопроекта, тъй като в условия на висока инфлация се замразява минималната заплата на 710 лв., а с това и всички свързани с нея социални и други плащания.