Да бъдеш премиер само за няколко часа: Магдалена Андершон подаде оставка
Новият шведски министър-председател се оттегля след най-краткия престой на този пост досега
Лидерът на социалдемократите Магдалена Андершон подаде оставка като министър-председател на Швеция по-малко от 12 часа след като беше назначена, тъй като формираната управляваща коалиция се разпадна, потапяйки страната в политическа несигурност, съобщава Reuters.
До оставката се стигна, след като Зелената партия, малкият партньор на социалдемократите на Андершон, напусна правителството заради отхвърлянето на внесения от кабинета проект за Бюджет 2022. Вместо това парламентът гласува за бюджет, изготвен от три опозиционни партии, сред които и антиимигрантската крайна десница.
Новите сътресения показват нагледно колко е трудно сформирането на жизнена коалиция в Швеция. Политическият пейзаж в страната, където от дълго време надпреварата бе между относително обединените десноцентристи и блок от леви партии начело със социалдемократите, сега е разтърсен от националистите, чиято популярност е подхранвана от влошаването на престъпността и напрежението заради имиграцията.
Андершон заяви, че се надява отново да бъде назначена за министър-председател като ръководител на еднопартийно социалдемократическо правителство. Тя бе назначена за първата жена премиер на Швеция по-рано през деня с големи овации в парламента, но мандатът ѝ се оказа най-краткият спрямо всички нейни предшественици.
Според конституцията на Швеция коалиционно правителство трябва да подаде оставка, когато една партия напусне. Въпреки това сложността на шведската политика означава, че скоро тя отново може да стане министър-председател. Ако има още един премиерски вот, Андершон вероятно ще бъде избрана отново, защото Зелената партия обеща да я подкрепи, въпреки че се оттегли като официален коалиционен партньор. Андершон обаче ще се окаже в уязвима позиция начело на крехко правителство на малцинството и все пак ще трябва да се придържа към десния бюджет, който вече е гласуван от парламента. С него някои от ключовите реформи на правителството – като допълнителна неработна седмица за семействата – ще бъдат загърбени за сметка на повече разходи за съдебната система и намаляване на акциза върху бензина.
Тя пое поста министър-председател от Стефан Льовен като ръководител на малцинствена коалиция, подкрепена от левицата и центристите. Сега председателят на парламента Андреас Норлен ще реши следващата стъпка в процеса на формиране на ново правителство. Вариант е и организирането на предсрочни парламентарни избори. Те биха били първите подобни от 63 години насам.