Пречки и предизвикателства пред свободния пазар на ток
Либерализацията на енергийния пазар в България се развива добре, но все още има пречки и предизвикателства пред развитието на пазара
Либерализацията на енергийния пазар в България се развива добре, но все още има пречки и предизвикателства пред излизането на всички участници на свободния пазар. За доразвитието му е необходимо да се увеличи ликвидността на Българска независима енергийна борса (БНЕБ), да се промени моделът с преференциите, НЕК да не е единствен купувач на енергия, да се защитят уязвимите потребители и да се стимулират битовите. Около това се обединиха експерти от енергийния сектор на конференция, организирана от сп. „Ютилитис”.
Договорите с преференциални цени
Договорите с преференциални цени за изкупуване на електрическа енергия са разделени в три групи - дългосрочните договори за изкупуване на ел. енергия от американските централи в Маришкия басейн - „КонтурГлобал“ и „AES Гълъбово“, производителите на енергия от възобновяеми енергийни източници и когенерациите в страната. За да могат тези групи да преминат към свободен пазар, Световната банка предлага да се реализират т.нар. „договори за разлика”. Те ще компенсират реализираната пазарна цена и преференциалната цена и ще се изплащат от Фонда „Сигурност на електроенергийната система”.
Според КЕВР обаче този модел не може да бъде следван в енергетиката, тъй като отваря вратата за злоупотреби или реализиране на енергията на много ниски цени поради гарантирано доплащане от държавата до преференциалната цена.
КЕВР споделя модел, който Европейската комисия е застъпила. Той е определяне на референтна цена от регулатора, която не е произволна, а обоснована чрез изследване на движението на цените на борсите в региона. Това е референтната цена, на базата на която ще се определя какво доплащане ще извършват производителите. Предстои обсъждане и определяне на работещия модел, добавя Иванов.
Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков също допълни, че референтните цени на електроенергията ще играят изключително важна роля за пазара.
Отмяна на модела НЕК – единствен купувач
От КЕВР предлагат и отмяна на модела – единствен купувач в лицето на НЕК. Общественият доставчик в момента е единствен купувач на енергията на преференциални цени и впоследствие той я предоставя на крайните снабдители. Ако искаме да следваме обаче либерализаицята на пазара на ток е нужна промяна на този модел, смята Иван Иванов.
Ако тези групи по естествен начин излязат на свободния пазар моделът не може да съществува и това трябва да бъде променен с промяна в Закона за енергетиката. Въпреки въведената промяна НЕК ще продължи да осъществява част от своите функции, коментира председателят на КЕВР.
Регулиран пазар на ток
Прекратяването на регулираните цени на електроенергията трябва да стане чрез съответна разпоредба в Закона за енергетиката. След дискусия трябва да бъде определен краен срок за излизане на потребителите на свободния пазар на ток. Срокът трябва да бъде по-кратък за небитовите потребители, смята Иванов. Според него оптималният период е краят на 2018 г., но при едно категорично условие, че се осигури ликвидност на борсата.
За излизане на битовите потребители от важно значение е да се спазят насоките, които дава ЕК за преминаването към либерализиран пазар. Една от тях е създаване на сертифицирана платформа за сравнение на цените на електрическата енергия. Това трябва да се направи, за да има информиран избор от страна на битовите потребители. Необходимо е да се въведат опростени и разбираеми фактури за крайните клиенти. На тях да бъдат отбелязани последователно базовата цена на ел. енергията, мрежовите услуги, добавка „задължение към обществото” и др. такси. Едновременно с това доставчиците трябва да въведат и ясна информация за това какво е годишното потребление на ток на всеки потребител, сравнено с предшестващите две години. Трябва диаграм да показва тренда на потребление и през отделните месеци. Компаниите трябва да дават и съвети на потребителите как да повишат енергийната ефективност на своите домове.
По отношение премахването на регулираните цени в ЕС се води оживена дискусия.За пълното премахване на регулираните цени в предвидения срок от ЕК се изказват Великобритания, Германия, Австрия, трите прибалтийски републики, Холандия, Белгия, Швеция. Категорично срещу цялостно премахване застват Франция, Полша, Румъния. Мотивът на тези три държави е, че дори след изтичането на петгодишния период, за енергийно уязвимите потребители трявба да има регулирани цени, за да бъдат предпазени от социално изключване.
Мартин Георгиев от Асоциацията на търговците на електроенергия в България също коментира, че не подкрепят пълното премахване на регулирания пазар на ток, тъй като потребителите трябва да имат свобода да избират кой канал да използват за търговия. По думите му задължителната продажба през борсата няма да помогне за повишаването на ликвидността й.
Как да се разшири пазарът на електрическа енергия
За да бъде по-ликвидна борсата КЕВР предлага след като изпълнят задълженията си към регулирания пазар, дружествата към БЕХ да предлагат цялото останало количество ел. енергия на Българската независима енергийна борса. Това ще е съществена предпоставка да се премине към следващата стъпка, смята Иван Иванов. Според КЕВР на борсата трябва да излязат и централите с дългосрочни договори
На пресконференцията присъстваше и зам.-председателят
на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов, който коментира последните сътресения в Комисията, заявявайки, че се надява те да не повлияят на работата й.
Според министър Станков, макар и закъснели с либерализацията, това може да има и положителна страна. А именно да видим какво се е случило и как тя е протекла в съседните държави и да не повтаряме грешките им в модела. Тази теза подкрепи и Иван Цанков, изпълнителен директор на AES България, който добави, че сред производителите няма яснота как ще работят договорите за разлика.
Директорът на БНЕБ Константин Константинов от своя страна добави "не гледайте на борсата като на обект, който ценообразува". По думите му не тя контролира цената, а цената е пазарна и се основава на офертите купува-продава. От БНЕБ също препоръчаха промяна в нормативните уреди, която да позволи създаване и оживяване на пазар "в рамките на деня". Правилата за работата му трябва да бъдат актуализирани до края на ноември 2017 г.