Пред Лондон зее „черна фискална дупка“ за 50 млрд. паунда
Според Bank of England Великобритания е изложена на риск от най-дългата си рецесия от век
Британският министър на финансите Джереми Хънт ще се опита да запълни дупка от 50 милиарда паунда (57 милиарда долара) в публичните финанси на страната, като намали разходите с около 30 милиарда паунда и предприеме данъчни увеличения в размер на 20 милиарда паунда. Това казаха двама правителствени източници в понеделник пред Reuters.
Хънт трябва да представи фискален отчет пред парламента на 17 ноември. Той ще опита да възстанови доверието на финансовите пазари, след като планът за намаляване на данъците на неговия предшественик Куаси Квартенг от 23 септември тласна паунда до рекордно ниско ниво спрямо щатския долар и в крайна сметка принуди Лиз Тръс да подаде оставка като министър-председател.
Британският вестник Guardian съобщи в неделя, че ранните чернови на изявлението на Хънт включват до 35 милиарда паунда съкращения на разходите и 25 милиарда паунда увеличения на данъците. В понеделник Financial Times съобщи за суми от съответно 33 милиарда паунда и 21 милиарда паунда.
Запитани за тези прогнози, двама правителствени източници казаха пред Reuters, че действително нивата са горе-долу такива, но окончателните числа все още подлежат на промяна.
Британското финансово министерство досега не е коментирало информацията на Guardian и FT.
Миналата седмица източник от ведомството каза, че широкообхватните увеличения на данъците вероятно ще запълнят
черна фискална дупка“.
Публичният дълг в Обединеното кралство достигна 28 млрд. паунда през март 2021 г., с 21 млрд. паунда повече в сравнение с март 2020 година. Данните, които бяха съобщени тази пролет, надхвърлиха прогнозите за 22.5 млрд. паунда и на практика очертаха най-високото ниво на поет дълг през този месец от годината от началото на статистиката през 1993 г.
През септември бившият британски финансов министър Куази Куартенг пое изключително рискован политически ход, предлагайки извънреден бюджет, който по думите му трябваше да вдъхне живот на британската икономика. Пакетът от данъчни облекчения в размер на 45 млрд. паунда изненада мнозина и въпреки че голяма част от намаленията бяха бързо отменени, тази политика доведе до скорошната оставка на кабинета на Лиз Тръс.
Краткосрочните разходи за държавни заеми като цяло успяха да се върнат там, където бяха преди изявлението на Куартенг, но разходите за дългосрочни заеми са малко по-високи, а икономическите перспективи – мрачни.
Миналия четвъртък Bank of England прогнозира, че Великобритания е изложена на риск от най-дългата си рецесия от век, макар и много по-малко дълбока, отколкото по време на пандемията или след финансовата криза от 2008-09 г.
Тези прогнози предполагат по-високи лихвени проценти.
Миналия месец британската Resolution Foundation изчисли, че Хънт ще трябва да обяви фискално затягане в размер на 40 млрд. паунда, за да гарантира спад на публичния дълг като дял от брутния вътрешен продукт в средносрочен план, като същевременно предостави буфер от 12 млрд. паунда срещу неочаквани шокове.