Преговорите за „зелената“ ядрена енергия в ЕС са в задънена улица
Германия и Испания настояват да запазят ядрената енергия извън целите на ЕС за възобновяема енергия
Седем държави от ЕС, включително Германия, Испания и Дания, засилиха съпротивата си срещу усилията на Франция да включи ядрената енергия към целите на ЕС за възобновяема енергия, се казва в писмо, с което Reuters разполага.
Европейският съюз преговаря за по-амбициозни цели за разширяване на възобновяемата енергия през това десетилетие, но преговорите са в задънена улица поради спор дали страните могат да постигнат целите, използвайки „нисковъглероден водород“, произведен от ядрена енергия.
Министри от седемте държави - Австрия, Дания, Германия, Ирландия, Люксембург, Португалия и Испания писаха до Швеция, която държи ротационното председателство на ЕС и представлява страните в политическите преговори на ЕС, призовавайки целите да бъдат освободени от невъзобновяеми енергийни източници.
Вземането под внимание на нисковъглеродния водород и нисковъглеродните горива в целите за 2030 г. за възобновяема енергия би намалило амбицията и би забавило внедряването на възобновяеми енергийни източници, което от своя страна би застрашило постигането на целите за климата“, пишат министрите в писмото.
Според тях това десетилетие ще бъде решаващо за ограничаване на изменението на климата - и че възобновяемата енергия и водородът ще бъдат основните двигатели на намаляването на емисиите, необходимо за това.
Допълнителен капацитет за възобновяема енергия може да бъде инсталиран в кратки срокове и на сравнително конкурентни цени“, се казва в писмото.
Ядрената енергия е нисковъглеродна, но не е възобновяема. Източникът на гориво разделя страните от ЕС.
Франция, която исторически е разчитала на ядрената енергия за 70% от мощността си, води натиска за отваряне на целите на ЕС за възобновяема енергия.
Миналият месец Франция, Полша, Чешката република и шест други про-ядрени страни от ЕС предупредиха, че изключването на ядрената енергия от целите ще забави развитието на водородното гориво, на което Европа залага за декарбонизиране на тежката промишленост. В края на миналия месец единадесет страни от ЕС, водени от Франция, създадоха европейски „ядрен съюз“, декларирайки желанието си да "укрепят европейското сътрудничество" в ядрената енергетика, за да разработят "нови проекти". Това са Франция, България, Хърватия, Чешката република, Унгария, Финландия, Холандия, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
Дипломат от ЕС каза, че разочарованието расте сред някои страни от натиска на Франция за ядрена енергия на късен етап от преговорите и отделен спор, в който Германия забавя закона на ЕС за автомобилните емисии, след като той вече е бил договорен.
Подобни ходове на двете най-големи икономики в Европа „рисуват картината на големите държави-членки, които играят по различни правила от малките“, каза дипломатът.
Седемте държави заявиха, че са отворени за обсъждане на приноса на нисковъглеродните горива в други закони на ЕС, включително относно газовите мрежи, но целите за възобновяема енергия трябва да се постигат само от вятърна, слънчева и други възобновяеми енергийни източници.