Преподава математика и флиртува, но все още греши: Новият „магически“ ChatGPT
Ентусиазмът около обновената версия на чатбота заглуших слона в стаята и задълбочаващия се проблем около усъвършенстването на AI технологиите
OpenAI представи най-новата версия на технологията, която е в основата на нейния чатбот с изкуствен интелект. Нарича се GPT-4o и ще бъде разпространена сред всички потребители на ChatGPT, включително и тези, които не ползват услугата на абонаментен принцип.
Новата версия е по-бърза от предишните модели и е програмирана да звучи разговорно, а понякога дори да флиртува в отговорите си. По време на демонстрация, с топъл женски глас с американски акцент, ботът поздрави потребителите и попита как се справят. След като му бе направен комплимент, той кокетно отговори: „Престани, караш ме да се изчервявам!“
Новата версия може да чете и обсъжда изображения, да превежда езици и да идентифицира емоции по визуални изражения. Има и памет, така че може да си припомня предишни подадени от потребителя задания.
По време на демонстрацията на живо ботът даде полезни предложения как да се реши просто уравнение, написано на лист хартия – вместо просто да го реши. Анализира компютърен код, превеждайки между италиански и английски език, и интерпретира емоциите в селфи на усмихнат мъж.
Също така няма забавяне между задаването на въпрос и получаването на отговор.
Не всичко обаче бе перфектно. В един момент например ботът обърка усмихнатия мъж с дървена повърхност и започна да решава уравнение, което все още не му бе показано. Това само демонстрира, че все още има работа по софтуера за изглаждане на грешките и халюцинациите, които правят чатботовете ненадеждни и потенциално опасни.
Независимо от грешките, новата версия на ChatGPT показва посоката на развитие на OpenAI. Една от възможностите е компанията да превърне GPT-4o в следващото поколение цифров асистент с изкуствен интелект, нещо като усъвършенствани версии на Siri или Hey, Google.
Слонът в стаята
Наред с ентусиазма на публиката, която шумно аплодира еволюцията на чатбота, трябва да се отбележи едно от големите предизвикателства пред все по-мощните технологии с изкуствен интелект. А имено – екологичната цена на тези инструменти, отбелязва BBC.
Знаем, че изкуственият интелект е по-енергоемък от традиционните компютърни изчисления и че колкото по-сложен става той, толкова повече изчислителна мощност изисква. По време на представянето на GPT-4o обаче тази тема не бе коментирана и не стана дума за въпроси, свързани с устойчивостта.
Демистифицирайте
Чатбот пейзажът се разраства. Вече ги има инструментите Grok на Илон Мъск и Pi от съоснователя на DeepMind Мустафа Сюлейман, които привличат внимание с това, че дават приоритет на „личността“ на своите продукти. Въпреки това начинът, по който GPT-4o безпроблемно се справя с комбинацията от текст, звук и изображения с незабавен отговор, изглежда поставя OpenAI пред конкуренцията.
Все пак тепърва предстои потребителите да тестват на свой ред софтуера в реални условия. В този ред на мисли е интересно да се види и как GPT-4o ще се справи в мащаба на милионите хора, които вече използват ChatGPT.
Главният технологичен директор на OpenAI Мира Мурати описа GPT-4o като „магически“, но добави, че фирмата ще „премахне тази мистика“ с разпространението на продукта.
Въпреки че тази технология бързо става все по-усъвършенствана и все по-убедителна, тя не е нито разумна, нито магическа, а е сложно програмиране и машинно обучение.
Закачките с Apple и Google
По-рано се появиха слухове за потенциално партньорство между OpenAI и Apple. Такова все още не е потвърдено, но по време на презентацията бе показателно, че през цялото време се използваха продукти именно на гиганта от Купертино.
Впечатление направи и че събитието на OpenAI се състоя непосредствено преди конкурентът Google да покаже най-новите си разработки в областта на изкуствения интелект на годишната си конференция Google IO.