Българските превозвачи заплашват с протест в Брюксел
Последващите им действия ще зависят от гласуваните в началото на юли промени в пакета \"Мобилност I\"
~ 2 мин.
Съюзът на международните превозвачи (СМП) заяви, че ако България не получи подкрепа на следващото гласуване в Европейския парламент на спорните текстове в „Мобилен пакет I”, ще бъде организиран многонационален протест в Брюксел, с участие на други потърпевши страни от Източна Европа. Това стана ясно на пресконференция на сдружението.
По думите на председателя на УС на Съюза Ангел Траков това ще бъде крайна мярка, а освен нея ще се изисква инициирането на референдум, както и ще се бойкотира гласуването за избор на нов Европейски парламент догодина. Основна причина за мерките, които евентуално ще бъдат приети от българските превозвачи, е решението от миналия четвъртък на ЕП в Страсбург да се откаже мандат на Транспортната комисия за триалог по текстове, които бяха приети като компромис по отношение на българските искания.
След като българският транспортен бизнес се увенча с краткотраен успех по две от трите точки в спорния пакет „Мобилност“ – за връщането на шофьорите по родните им места на всеки три седмици, както и забраната за пренощуване в кабината, се оказа, че е бил гласуван текст, при който камионът трябва да се върне в страната, където е регистрирана фирмата, за да се натовари или разтовари на всеки 21 дни.
„Това означава, че на всеки три седмици около 3000 български камиона трябва да бъдат извеждани от пазара на транспортни услуги в ЕС и връщани в България“, коментира Мадлен Кавръкова, правен съветник на СМП. По нейните думи този текст е доказателство, че целта на регулацията е насочена директно към ограничения в бизнеса на транспортните фирми в Източна Европа.
В четвъртък обаче стана ясно, че и по трите точки бяха събрани нужните 76 подписа (на партии или отделни евродепутати) и текстовете отново ще подлежат на гласуване след внасяне на конкретни нови предложения.
В четвъртък обаче стана ясно, че и по трите точки бяха събрани нужните 76 подписа (на партии или отделни евродепутати) и текстовете отново ще подлежат на гласуване след внасяне на конкретни нови предложения.
Според СМП е имало напредък на българските евродепутати с приемането на първите две точки, но притесненията им са, че предстоящите дебати на политическо ниво са с реална опасност „силата на правото да се превърне в правото на силния“.