Президентът Плевнелиев стъпи в Северна Корея
Българската делегация посети Демилитаризираната зона на границата на Южна и Северна Корея
Президентът Росен Плевнелиев стъпи в Северна Корея, макар и за броени секунди. Държавният глава пресече граничната бразда между двете страни по време на обиколка на Демилитаризираната зона.
Върху браздата са разположени няколко военни бараки, които минават от двете й страни. Държавният глава влезе в една от тях и така символично направи стъпки и на съседната територия.
При появата на българската делегация до пресечната гранична линия веднага приближиха севернокорейски военни (на снимката долу), които, също като останалите посетители на ДМЗ, започнаха да снимат отсрещната страна. Така едновременно от южната и северната страна на границата бяха насочени насреща камери и телефони.
Делегацията посети и един от наблюдателните пунктове на границата, от който може да се види т.нар. Село на пропагандата в Северна Корея (Propaganda village). Тук президентът Плевнелиев направи снимки с мобилния се телефон на виждащите се наблизо севернокорейски сгради. От местното радио по мегафон звучаха записи на мелодии, за които военните от зоната обясниха, че са жизнерадостни пропагандни севернокорейски песни. Селото е само фасада на добрия живот в Северна Корея, няма жители, обясниха военните. Те казаха също, че музиката звучи почти непрекъснато, но не са я чували наскоро и се пошегуваха, че явно севернокорейците са я пуснали специално за българския президент.
Демилитаризираната зона обхваща около 241 км по протежение на границата и е с широчина от 4 км. Тя се посещава от множество туристи, като ежегодно достигат до 150 хил. души. Почти всеки ден има гости, често популярни личности или политици, разказа полк. Дрейпър от ДМЗ, един от домакините на президента Плевнелиев. Зоната се създава след края на войната между Северна и Южна Корея като място за провеждане на мирни преговори. Тя привлича посетители с това, че е точка на разделението между 2 страни във все още продължаващ десетилетия конфликт, за който не е намерено разрешение, коментира полк. Дрейпър.
Освен заради историческата си стойност, зоната е уникално място и заради своята природа. Тъй като голяма част от нея с десетилетия не е докосвана от човешка ръка (има и доста останали минни полета, където просто не може да се стъпи), тук могат да се открият много представители на дивия живот – редки видове от растителността и животинския свят. Само 150 са растителните видове, които не могат да се открият никъде другаде по света.
В зоната има и населено място – т.нар. „Село на свободата” (Freedom village). Жителите му получават специални субсидии от държавата, цялата им реколта се изкупува и имат право да притежават повече земя от обикновените южнокорейци. Те обаче живеят при строги правила. Вечер до мръкване трябва да са се прибрали вкъщи, а след полунощ да затворят плътно домовете си. На жените от селото е разрешено да се омъжват извън пределите му, но не и на мъжете.
Делегацията завърши обиколката си с посещение на Моста на невъзвращенците (The bridge of no return) - (на снимката горе). Тук по време на войната двете държави са разменяли военнопленици, като войниците са имали право да решат веднъж и завинаги от коя страна на границата искат да останат като жители. Военните от базата разказаха за множество филмови истории като някои за Джеймс Бонд или „Агент Солт” с Анджелина Джоли, в които главните герои пресичат този мост. Снимките не са правени тук и реално след края на корейската война човек не е прекрачвал това място, поясниха те.