Примката около криптоборсата Coinbase се затяга
Американският борсов регулатор разследва платформата за незаконна търговия с ценни книжа
Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC) разследва дали Coinbase Global Inc неправомерно е позволила на американците да търгуват с цифрови активи, които е трябвало да бъдат регистрирани като ценни книжа, съобщи Bloomberg.
Говорител на Coinbase коментира пред Reuters, че компанията не листва ценни книжа на своята платформа.
Ние сме уверени, че нашият строг процес на проверка – процес, който SEC вече прегледа – държи ценните книжа извън нашата платформа“, коментира от своя страна правният ръководител на компанията Пол Гревал.
Проверката на SEC се задълбочи, откакто платформата за криптотърговия разшири броя на токените, които се предлагат на нея. Тя обаче предшества разследването на предполагаема схема за търговия с вътрешна информация, която бе разкрита преди дни.
Миналата седмица на фокус бе поставено първото дело за търговия с вътрешна информация, включващо криптовалута. Американските прокурори повдигнаха обвинение срещу бившия продуктов мениджър на Coinbase Ишан Уахи, че е споделял поверителна информация за предстоящи листвания на нови токени. Предполага се, че благодарение на това брат му и техният приятел Самеер Рамани са закупили и продали най-малко 25 криптоактива с печалба, девет от които агенцията идентифицира като ценни книжа.
SEC първоначално отказа да потвърди дали ще предприеме действия срещу Coinbase заради листването на токените, считани за ценни книжа.
Криптосекторът под прицел
Криптосекторът привлича вниманието на регулаторите от известно време, но след срива на цифровите валути през последните месеци погледите им станаха още по-строги. Що се отнася до Coinbase, тя е най-голямата платформа за криптотърговия в САЩ, предлагаща над 150 токена. Ако продуктите ѝ бъдат счетени за ценни книжа, ще се наложи фирмата да бъде регистрирана в SEC.
Компанията многократно досега е оспорвала начина, по който регулаторът следи пазара. Миналата седмица Coinbase призова комисията да предложи по-ясни правила за ценни книжа на цифрови активи.
За да реши дали даден цифров актив е ценна книга, SEC прилага правен тест, произтичащ от решение на Върховния съд на САЩ от 1946 г. Съгласно тази рамка регулаторът счита, че токенът е под обхвата на SEC, ако им инвеститори, които вкарват пари, за да финансират компания с намерението да спечелят от усилията на ръководството на организацията.
Председателят на SEC Гари Генслер отдавна твърди, че много криптовалути попадат под юрисдикцията на регулатора и че фирмите, които ги предлагат, трябва да се регистрират в агенцията. Като цяло обаче не се посочва за кои монети става дума. Операторите на платформи от своя страна се стремят да избягват предлагането на тези предполагаеми ценни книжа, тъй като това може да задейства правила за защита на инвеститорите. Някои от тези норми са несъвместими с цифровите активи, смятат по-запознатите с крипто.