Природният газ в България за април поевтиня с 8%
Цената на газа падна под 100 лв. за първи път от ноември 2021 г.
Природният газ, доставян от „Булгаргаз“ за бизнеса, топлофикациите и крайните снабдители, поевтинява с близо 8% през април. Общественият доставчик внесе днес окончателно предложение до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и тя утвърди цена от 98.16 лв./MWh (без акциз и ДДС), която ще действа от 1 април.
Понижаването на цената до невиждани през изминалата турбулентна година нива се случва дни, след като работодателските организации разкритикуваха обществения доставчик, че продава газа на много по-високи от средноевропейските цени и така намалява конкурентоспособността на българския бизнес. „Булгаргаз“ своевременно защити методиката си на ценообразуване, а дни по-късно предложи цена на газа за април, която бе по-ниска от първоначалната оферта на държавното дружество.
Откъде идва газът?
Комисията посочва, че утвърждава цената след извършен анализ на внесените днес от „Булгаргаз“ ЕАД актуални данни и документи, в които са посочени цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс. Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от няколко различни източника за доставка.
В ценовия микс за април е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България - Гърция“/IGB/ на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват около половината от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
Останалата част се доставя благодарение на двата договора за доставка на втечнен природен газ с търговци в региона.
С осигурените количества природен газ за м. април се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти.
В микса не присъства газ от газохранилището в Чирен, защото той по принцип се използва само до 31 март.
Накъде ще поеме цената?
Основен фактор за поевтиняването на газа е устойчивата тенденция за намаление на борсовите индекси на международните газови пазари, в резултат на мекото време и високата запълняемост на европейските газови хранилища.
Ако през следващите месеци тенденцията за ценови спад продължи, това може да създаде предпоставки за запазване на цената на топлинната енергия през следващия ценови период. Окончателната оценка Комисията ще направи на 1 юли т. г., когато ще се произнесе с ценовите си решения“, коментира председателят на КЕВР доц. Иван Иванов през седмицата.