Природните бедствия ще засягат 2-ма от всеки 3-ма европейци до 2100 г.
Повишеният риск от смърт и опасност за здравето ще засегне общо 350 млн. души в 21 държави
~ 2 мин.
До края на столетието двама от всеки трима души, живеещи в Европа, ще бъдат засегнати от горещи вълни, крайбрежни наводнения и други бедствия, свързани с метеорологичните условия. За това алармират данните в проучване, публикувано в сп. Lancet Planetary Health, предава CNN. Основната причина е глобалното затопляне и изменението на климата.
Сумарно повишеният риск от смърт и опасност за здравето ще засегне общо 350 млн. души в 21 държави.
Очаква се вследствие на природни бедствия, свързани с метеорологичните условия, да загиват около 152 000 души годишно в Европа в периода 2071 г. 2100 г. За сравнение между 1981 и 2010 г. смъртните случаи, свързани с бедствия, са едва около 3 000 годишно.
Изследователите са изчислили, че 99% от бъдещите смъртни случаи, свързани с времето, ще се дължат на топлинни вълни. Те ще доведат до повишаване на сърдечно-съдовите и респираторните заболявания, както и на инсултите. В тази връзка учените напомнят и за сравнително скорошните горещи вълни в Европа (2003 г.) и в Русия (2010 г.), които са коствали живота на хиляди.
„Мисълта за такива събития, които се случват все по-често, е плашеща“, коментира Андрю Грюнщайн, професор в университета в Грузия.
Прогнозите са, че най-тежко засегната ще е Южна Европа, където се очаква зачестяване на топлинните вълни и периодите на суша. Почти всички, живеещи в Италия, Гърция, Испания, Хърватия, Кипър, Малта, Португалия и Словения, ще бъдат засегнати от бедствия, свързани с времето, като се очаква да има около 700 смъртни случая на 1 милион души годишно.
В Северна Европа, в това число Дания, Исландия, Финландия, Норвегия и Швеция, засегнатите ще бъдат по един на всеки трима.
Ще се увеличат и смъртните случаи, свързани с наводнения по крайбрежията, като се очаква те да се увеличат от 6 на 233 до края на века. Сушата пък ще доведе до проблеми с хранителните ресурси и ще засегне пряко нуждите на 138 млн. души.
Всичко това ще се случи на фона на прогнозите за ръст на населението, урбанизацията и миграция. Те ще допринесат с около 10 на сто за повишаването на риска за човечеството, а двигател на другите 90% ще бъдат именно природните бедствия.