Проблемът с инфлацията в Европа ще продължи години наред
Цените на енергията все още са изключително високи, безработицата е рекордно ниска, а растежът на заплатите се ускорява
Инфлацията в еврозоната може да е достигнала своя връх, но ще спадне толкова бавно, че вероятно ще минат години преди да се върне към целта на Европейската централна банка от 2%. Това неминуемо ще продължи да поддържа натиска върху ЕЦБ за затягане на политиката до 2023 г., предава Reuters.
След като повиши лихвените проценти с рекордните 200 базисни пункта от юли насам, ЕЦБ вече направи огромна стъпка към укротяване на инфлацията, която достигна 10.6% през октомври, преди да намалee миналия месец до 10.0% - все още пет пъти над целевото ниво.
Натискът върху сектора на енергетиката обаче остава голям, тъй като цените на енергията все още са изключително високи, безработицата е рекордно ниска и растежът на заплатите се ускорява. Правителствените мерки за стимулиране действат срещу затягането на политиката на ЕЦБ и твърде голяма част от покачването на цените на енергията, е проникнала в по-широката икономика чрез вторични ефекти, подхранвайки основния ръст на цените. Междувременно рецесията, която се очакваше да облекчи инфлационния натиск, сега се смята за по-лека от очакваното. Всичко това подсказва, че инфлацията бавно ще се върне на рекордно високите си стойности през първите месеци на 2023 г.
Малко вероятно е основният процент на инфлация да достигне връх до средата на 2023 г. и ще спада бавно след това. На този фон целта на ЕЦБ да върне инфлацията обратно до малко под 2% на устойчива основа, изглежда твърде далеч“, каза икономистът на Commerzbank Кристоф Вайл.
Ако процеса на връщане към нормалните нива на инфлацията се окаже много бавен, фирмите и потребителите може да загубят доверие в ангажимента на ЕЦБ, и да коригират поведението си при определяне на заплатите и цените.
Въпреки че това все още не се е случило, дългосрочните инфлационни очаквания са неприятно високи и продължават да се повишават. Ключовият пазарен индикатор, често цитиран от ЕЦБ, сега възлиза на 2.4%, доста над целта от 2% и се е повишил, въпреки че политиката е затегната. Новите прогнози на ЕЦБ, които трябва да бъдат публикувани следващата седмица, са настроени да покажат стойности на инфлацията над целта за 2024 г. и спад до 2% през 2025 г.
„Ефектите от втория кръг ще стимулират инфлацията през следващата година и през 2024 г.“, заяви главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн.
Рецесията е твърде лека?
Рецесията трябваше да свърши част от тежката работа за облекчаване на ценовия натиск, но спадът може да е по-благоприятен, отколкото се опасяваха, сочат редица скорошни индикатори - от данни за доверието до данни за производството.
Съоръженията за съхранение на газ са пълни, което означава, че енергийното нормиране е малко вероятно, а правителствата помагат на домакинствата и бизнеса чрез субсидии. Тесните места в предлагането, които доведоха до инфлацията, когато икономиките излязоха от пандемията, намаляват.
Сегашната ситуация остава тежка, но фирмите и домакинствата вече виждат светлината в края на тунела, ставайки по-оптимистични за бъдещето. Един стабилен пазар на труда трябва да подкрепи домакинствата, чрез продължаващото свиване на цените на енергията“, каза Катарина Коенц от Oxford Economics.
Оживеният пазар на труда може да е проблем
При 6.5%, безработицата е рекордно ниска, тъй като фирмите, които ясно осъзнават колко трудно беше да се върнат работници след COVID-19, избягват да пускат хората.
Смятаме, че компаниите няма да са склонни да съкращават работници, тъй като се бореха да наемат хора през последните тримесечия“, заяви Рафаел Брун-Агуер от JP Morgan.
Растежът на заплатите, предпоставка за трайна инфлация, междувременно се ускорява, поставяйки политиците пред дилема. Необходимо е известно наваксване, след като тази година бързото покачване на потребителските цени намали реалните доходи. Но не е очевидно, че след няколко години на растеж над тенденцията, определянето на заплатите ще се върне в съответствие с целта на ЕЦБ.
„Ръстът на заплатите вероятно ще достигне около 4% в края на тази година и ще остане на това ниво и през следващата. Това ще е доказателство за вторичните ефекти от инфлацията. Не сме убедени“, казаха от Bank of America Merrill Lynch.
ЕЦБ далеч не е приключила с повишаването на лихвените проценти и нейната лихва по депозитите от 1.5% все още може да се удвои.
Мисля, че започването на разговори за това къде ще стигнем е вероятно преждевременно и виждам сценарии, при които ще надхвърлим 3%“, казват банкер на ЕЦБ и шеф на ирландската централна банка Габриел Махлуф, имайки предвид пазарните цени, които сочат към пиков процент малко под 3%.