Европрограмата за саниране на блокове официално стартира
В първия етап разходите за енергийно обновяване ще се финансира на 100%, а през втория – само на 80%
Най-накрая от днес собствениците на многофамилни жилищни сгради могат да подават документи за кандидатстване по Програмата за енергийно обновяване на жилищния фонд. Тя се финансира с близо 1.4 млрд. евро от Плана за възстановяване и устойчивост и трябваше да стартира още през ноември.
Сега от Министерството на регионалното развитие (МРРБ) съобщават, че вече са публикувани Насоки за кандидатстване по първия етап на процедурата. Документи ще се подават до 31 май 2023 г., а не до април, както бе заложено първоначално. Срокът е удължен заради постоянното отлагане на старта на програмата, което значително скъсяваше времето за подготовка на документи и обследване на сградите.
Припомняме, че кандидатстването трябваше да стартира на 15 ноември, но впоследствие бе заложен нов срок – краят на ноември и началото на декември. Причината бе свързана с промени в Наредба за техническите изисквания към енергийните характеристики на сградите.
Експерти изказваха притеснения, че санирането може да е неефективно, тъй като средствата ще стигнат за обновяването на едва 1200 многофамилни жилищни сгради. В последния момент мярката бе прехвърлена за управление на общините, което също породи напрежение.
Финансирането през двата етапа
През първия етап сградите ще бъдат финансирани със 100% грант и заради това общият ресурс е в размер на малко над 1.2 млрд. лв. През втория етап ще се финансират 80% от разходите за енергийно обновяване, а останалите 20% ще бъдат осигурени със самоучастие на собствениците. В този етап осигуреният ресурс е в размер на 282.4 млн. лв. Кандидатстването ще стартира след края на първия етап и ще приключи до 31 декември 2023 г.
Допустими са всички многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и са проектирани преди 26 април 1999. Основната цел на програмата е подобряване енергийните характеристики на жилищните сгради, достигане на клас на енергопотребление „В“ на многофамилните жилищни сгради, намаление на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, постигане на 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд.
Към настоящия момент едва 7% от площта на обитаваните жилищни сгради (построените след 2010 г. и обновените) е в съответствие със съвременните изисквания за ЕЕ. Според извършения преглед на необновените жилищни сгради по енергийни характеристики и потребление на енергия, 90% от необновените сгради се характеризират с най-лоши енергийни характеристики – с класове на енергопотребление E, F и G.
Насоките за кандидатстване са публикувани на електронната страница на МРРБ, раздел „Проекти по НПВУ“, както и на портала на ИСУН 2020.