Политиците и бизнесът настояват за промени в Плана за възстановяване
Всички настояват да се преразгледа ангажиментът за ограничаване на въглищното производство
За промени в Плана за възстановяване догодина призова българският бизнес по време на форума Powers Summit, на който Economic.bg е медиен партньор. Освен работодателските организации, същата заявка дадоха и някои от политическите сили. Фокусът на недоволството бе съсредоточен до голяма степен върху ангажимента на България да свие производството на енергия от въглища, както и върху полемичния комплекс за батерии край Стара Загора.
Въглищата
Сцената на форума се превърна в поредното поле, на което двете водещи партии да покажат за пореден път разделението си по темата за българските въглищни централи. Енергийният експерт на ГЕРБ Делян Добрев разкритикува отново поетите от България ангажименти за ограничаване на въглищните мощности и описа мрачна картина, при която икономиката ще се свие с около 4% по подобие на коронакризата при този сценарий. Ако централите не бъдат затворени, а работят само в най-натоварените периоди, както предлагат от „Продължаваме промяната“, Добрев не вижда бизнес логика.
Аз не съм чувал за бизнес, който плаща разходи за 12 месеца, но работи само 3“, подчерта той и апелира за свикването на КСНС и промяна в ангажимента за въглищата, заложен в Националния план за възстановяване.
Позицията му бе подкрепена и от неговия колега – бившият енергиен министър на ГЕРБ Жечо Станков, според който въглищната енергетика ще е загубила над 6 млрд. лв. до 2025 г. при зададения ангажимент в Плана за възстановяване.
Апел за преосмисляне на ангажимента отправи и председателят на Българска минно-геоложка камара Николай Вълканов, който изтъкна, че Германия в момента увеличава производството на енергия от въглища.
Възможност за промени
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) пък подчертаха, че догодина предстои отварянето на „нови глави в Плана за възстановяване“ и това време трябва да се използва за актуализиране на няколко стратегически документа.
Следващата година се очаква да има недостиг на газ, високите цени ще останат още дълго време и не бива да ограничаваме енергията“, допълни председателят на АИКБ Васил Велев.
Подобен апел отправи и представителят на КРИБ Стоян Ставрев.
Изправени сме пред задължителна промяна в Плана за възстановяване. Да седнем заедно и да направим така, че средствата да бъдат разпределени разумно“, призова той.
Вицепремиерът Атанас Пеканов също призна, че в енергетиката ситуацията коренно се е променила от началото на годината.
За да нямаме нереалистични очаквания, трябва да разберем, че механизмът REPowerEU, по който ще могат да се правят добавки, ще доведе и до преосмисляне и предоговаряне на главите в сектор „Енергетика“, каза служебният министър-председател.
Според него предоговарянето по други проекти и цели трудно може да бъде оправдано с кризата.
ЕК е дисциплинирана, ЦИЕ – не
Европейската комисия е изключително дисциплинирана и негъвкава. Тя не допусна компромиси и нито една страна в Централна и Източна Европа не успя да получи и двете си плащания тази година, с изключение на Хърватия, обясни директорът на УниКредит за Източна Европа Теодора Петкова.
Тя допълни, че единствено Румъния, Полша и Словения си позволиха да поискат и заемните средства, които им се полагат, тази година.
Румъния дори поиска 100% и това беше доста добро решение, като се има предвид повишаващите се лихви“, допълни Петкова.