Производствената инфлация в България се ускори още
През юни българските предприятия са продавали на вътрешния пазар средно при 49.3% по-високи цени, най-много е увеличението в енергетиката
Средните цени, на които българските производители са пласирали през юни продуктите си на вътрешния пазар, са с 49.3% по-високи спрямо година по-рано. На фона на този огромен скок в промишлеността, при крайните потребители инфлацията докосна 17%.
Без да е изненада, най-голямата част от увеличението на цените в предприятията се дължи на производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ, където годишният скок е с 80.1%. В преработващата промишленост увеличението е с 34.2%, а в добивната – с 14.7%.
Спрямо юни 2021 г. съществено увеличение на цените в преработващата промишленост е отчетено при: производството на химични продукти – с 67.6%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели – с 56.6%, производство на метални изделия, без машини и оборудване – с 31.1%, производството на основни метали – с 30.1%. Понижение се наблюдава при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета – с 0.2%.
Общите продажби навън са при цени, с 29.6% по-високи, отколкото през същия месец на 2021 г.
Индексите на цени на производител са един от основните краткосрочни икономически показатели, характеризиращи икономическата конюнктура в страната. Те измерват средното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани и продавани от българските предприятия на базата на постоянна извадка от групи продукти, произведени от дейността и продадени на вътрешния пазар или директно изнесени на международния пазар, която е представителна за цялото производство.
Цената на производител е цената на вратата на предприятието производител и включва всички отстъпки и други намаления, не включва акцизи и ДДС. В повечето случаи наблюдаваните цени съответстват на цените, посочени при сключване на договора.
ИЦП не измерват действителното равнище на цените, те се ограничават до измерване на средното изменение на цените между два времеви периода.