Скъпият петрол позлати гигантите в сектора и им донесе рекордни печалби
Комбинираната тримесечна печалба на Exxon, Chevron, Shell и TotalEnergies е почти двойно по-голяма от миналогодишната
Двете най-големи петролни компании в САЩ – Exxon Mobil и Chevron Corp, отчетоха рекордни печалби в петък, подкрепени от скока на цените на суровия петрол и природния газ. Резултатите им следват глобалната тенденция и сходните постижения на европейските им конкуренти, публикувани ден по рано.
Двойката от САЩ, заедно с базираната в Обединеното кралство Shell и френската TotalEnergies, комбинирано спечелиха близо 51 млрд. долара през последното тримесечие. Сумата е почти двойно повече от това, което групата постигна през същия период на предходната година. И четирите фирми увеличиха обратното изкупуване на акции през последните месеци, като се възползваха от високите маржове, получени от продажбата на петрол и газ.
Exxon изпревари конкурентите си с нетна печалба за второто тримесечие от 17.9 млрд. долара – няколко милиарда долара над предишния рекорд, постигнат през 2012 г., който бе подпомогнат от продажбите на активи в Япония. Chevron също генерира невиждана в досегашната си история тримесечна печалба от 11.6 млрд. долара.
Докладите на американските играчи идват след тези европейските им конкуренти от вчера. В четвъртък Shell отчете второто си поредно рекордно тримесечие с коригирани печалби от 11.5 млрд. долара. Френската TotalEnergies в същия ден съобщи, че печалбите през тримесечието са скочили до 9.8 млрд. долара, почти тройно спрямо същият период преди година.
Петият голям играч, BP Plc, ще отчете резултатите си следващата седмица.
Компаниите публикуваха силни резултати на производствените си звена, подпомогнати от скока на референтните фючърси на суровия петрол Brent, които поддържаха средна цена от около 114 долара за барел през тримесечието.
Въпреки потенциалното свиване на маржовете на интегрираните петролни компании в резултат на по-скъпия суров петрол, след инвазията на Русия в Украйна и многобройните затваряния на рафинерии по света заради COVID, ножицата се разтвори още повече. Маржовете на рафинериите експлодираха през второто тримесечие, изпреварвайки печалбите на суровия петрол.
Резултатите на големите компании вещаят критики от страна на политици и защитници на потребителите, които казват, че петролните играчи се възползват от глобалния недостиг на доставки, за да напълнят своите каси за сметка на гражданите. Президентът на САЩ Джо Байдън миналия месец каза, че Exxon и други печелят „повече пари от Бог“ във време, когато потребителските цени на горивата скочиха до рекорди.
По-рано този месец Обединеното кралство прие 25% данък върху неочакваните печалби за производителите на петрол и газ в британското Северно море. Американските законодатели също обсъждат подобна идея, макар че тя е обект на големи спорове в Конгреса.
Данъкът върху неочакваните печалби не предоставя „стимул за увеличаване на производството, което всъщност е това, от което светът има нужда днес“, каза финансовият директор на Exxon Катрин Микелс в интервю за Reuters.
Компаниите твърдят, че просто отговарят на потребителското търсене и че цените са функция на глобалните проблеми с предлагането и липсата на инвестиции. Основните дружества са дисциплинирани с капитала си и се противопоставят на увеличаването на капиталовите разходи поради натиск от инвеститори, които искат по-добра възвръщаемост и устойчивост по време на цикъл на спад.
В краткосрочен план (парите от петрол) отиват в баланса. Няма къде другаде да отидат“, каза финансовият директор на Chevron Пиер Бребер пред Reuters.
Световното производство на петрол бе забавено от бавното връщане на барели на пазара от ОИСР, както и от недостига на работна ръка и оборудване, възпрепятстващи по-бързото увеличаване на доставките на места като Съединените щати.
По-рано тази година Exxon удвои планираната си програма за обратно изкупуване на акции до 30 милиарда долара през 2022 и 2023 г. Shell заяви, че ще изкупи обратно 6 милиарда долара акции през текущото тримесечие, докато Chevron увеличи годишните си планове за обратно изкупуване до диапазон от 10 до 15 милиарда долара.