Прокуратурата описа Nexo като пирамида от кухи фирми с престъпни клиенти
През последните пет години през платформата на основаната от българи фирма е преминал оборот в размер на 94 млрд. долара
Престъпна група, финансова пирамида, множество кухи фирми и клиенти от терористичните среди. Тези думи обрисуват накратко иначе мащабната акция срещу международната „криптобанка“ Nexo, основана от българите Коста Кънчев и Антони Тренчев.
„Разследват се организирана престъпна група, пране на пари, данъчни престъпления, престъпления, свързани с предоставяне на банкова дейност без необходимия лиценз, както и компютърни измами“, обяви пред журналисти прокурор Сийка Милева.
Тя подчерта, че през последните пет години през платформата Nexo е преминал оборот в размер на 94 млрд. долара.
„Криптобанката“ действа чрез множество регистрирани търговски дружества, по-голямата част от които представляват пощенски кутии, т.е. кухи фирми“, каза още говорителят на прокуратурата.
Друг щрих от разследването срещу Nexo дават събрани досега доказателства, че „клиент на платформата, трансферирал криптовалути, е лице, официално обявено, че финансира терористични актове“, добави Милева.
Изключително мащабната, по думите ѝ, акция се води от над 300 души, служители на МВР, ДАНС, Националното следствие, жандармерията и Столичната дирекция на МВР.
Досега не е правено такова нещо“, подчерта Милева.
За момента акцията е само в България, но от казаното стана ясно, че има и чуждестранни партньорски служби, които засега остават тайна.
В момента се събира информация от поне 15 адреса, свързани с Nexo.
Установени са и нови лица“, близки до организацията, добави Светослав Василев, шеф на киберотдела.
Акцията срещу Nexo идва около месец след новината за изтеглянето на компанията от САЩ. По думите на Василев обаче това е „формално“ и на практика „не се е случило“.
Като цяло са установени над 3.6 млн. транзакции от и към платформата Nexo, някои от тях с изключително рискови играчи на борсата.
Наистина се касае за една мащабна схема“, обобщи Сийка Милева.
Отговорът на Nexo
Основаната от българи междуанродна компания, не е изпратила официална позиция до медиите към момена, но отговори на случващото се с поредица от постове в Twitter. Там Nexo се защити, описвайки себе си като изрядна и насочвайки вниманието към преднамерените, според нея, действия на регулаторите напоследък.
От Nexo заяви, че „не прави компромиси със строгите си политики срещу изпирането на пари“ и че през годините дори е отхвърлила много бизнеси именно заради това. Според компанията криптовалутите всъщност не са подходящи за незаконни цели. В отговор на обвинението, че платформата е ползвана за финансиране на теористични актове и е заобиколила санкциите срещу Русия след началото на войната в Украйна – Nexo твърди, че е предприетла „един от най-агресивните подходи“, за да спази рестрикциите.
За съжаление, с неотдавнашните регулаторни репресии срещу крипто, някои регулатори наскоро възприеха подхода „първо ритни, после задавай въпроси“. В корумпираните държави това граничи с рекет, но и то ще мине“, гласи един от туитовете.
Nexo увери, че ще сътрудничи на органите и регулаторите, както винаги досега.
Надяваме, че ще имаме вълнуващи новини през следващите седмици.“
Over the years, we have turned down a lot of business because Nexo never makes compromises with regard to our very stringent anti-money laundering and know-your-customer policies. But we have always known that this is how you build a sustainable business. 1/
— Nexo (@Nexo) January 12, 2023