Прокуратурата остави в ареста Велико Желев с обвинение за изнудване
Вътрешният министър Иван Демерджиев иска да знае дали разследването има общо с платените авансово милиони за магистрала "Хемус"
Собственикът на една от най-големите строителни фирми в България „Хидрострой“ – Велико Желев – е с повдигнато от прокуратурата обвинение за изнудване. Той остава в ареста за 72 часа, като съдът ще прецени дали има достатъчно доказателства, за да го остави и за по-дълго.
Това става ясно от съобщение на Софийската градска прокуратура (СГП), към която МВР е препратило образуваното дело по разследването.
Припомняме, че Желев бе задържан късно снощи за 24 часа, а офисите на компанията му в София и къщата му във Варна бяха претърсени.
Той е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 24 февруари, в офиса си на бул. "Цар Освободител", е принудил лице с инициали Б.А. (бел. р. - служител във ВДХ, фирма на Желев) да поеме имуществено задължение чрез подписване на записи на заповеди и разходни ордери на обща сума 68 хил. лв. Според обвинението Желев е нанесъл удари в областта на лицето и тялото на Б.А.
Деянието е придружено с причиняване на лека телесна повреда и е извършено от повече от две лица.
В сряда, 8 март, ще бъде извършена преценка за внасяне в Софийски градски съд на искане за постановяване на мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Разследването по случая продължава, като предстои събиране и проверка на доказателствата.
Софийска градска прокуратура ще осигури точното установяване на всички факти по случая, разкриването на обективната истина и спазването на законите на Република България, се посочва още в съобщението на СГП.
По-рано през деня министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев призова прокуратурата да уведоми обществото за какво се води разследването срещу бизнесмена и дали има общо с авансово платени милиони за строителството на автомагистрала „Хемус“ по порочната инхаус практика на държавното „Автомагистрали“.
Много важно е да се изясни връзката и да се разбере какво се случва с материалите, които предадох в края на декември. Обещах ви да поставям тези въпроси. В прерогативите на прокуратурата е да отговори на този въпрос. Отново повтарям - какво се случва с материалите, касаещи лотове 7, 8 и 9? Всички са изработени и предадени от ГДБОП в прокуратурата.“
Само преди дни регионалният министър Иван Шишков заяви, че Европейската прокуратура ще се заеме с липсващия асфалт по Северната скоростна тангента на София. Обектът е построен от фирма на Желев, а поръчката е за 150 млн. лв.
Позицията на ВДХ по случая
Компанията, собственост на Желев, изпрати официално позиция до медиите, в която твърди, че пострадалият е бил в трудово правоотношение с „ВДХ“ АД на длъжност директор „Строителство“.
Първоначално е постигнато разбирателство между страните, напускането на служителя да стане по взаимно съгласие, считано от 6 февруари 2023 г. След направена вътрешнофирмена проверка са установени длъжностни нарушения, свързани с финансово облагодетелстване на служителя за сметка на работодателя. От служителя са поискани писмени обяснения, които той е предоставил на 24 февруари 2023 г.
На база установените нарушения, ръководството на дружеството е взело решение да бъде променена заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение, от такава по взаимно съгласие, на дисциплинарно уволнение.
Компанията посочва, че на 27.02.2023 г. е внесен сигнал до Софийска градска прокуратура под номер 8124/23 от 27.02.2023 г., в който от работодателя ВДХ АД са описани установените нарушения и е представена готовността на фирмата да предостави допълнителна информация за нуждите на евентуалното разследване.
"Изключително сме изненадани от внушенията в медиите за обвинения свързани с принуда, побой, документи с невярно съдържание и изнудване – понятия, които категорично противоречат на нашите принципи на поведение и морал", се посочва още в съобщението.
Повече информация за строителния бос и неговата империя „Хидрострой“, може да четете тук.
*Материалът е обновен след получена официална позиция на ВДХ.