Путин се смили над закъсалата Венецуела
Русия ще разсрочи дълг на страната в размер на 3,15 млрд. долара
~ 2 мин.
Русия даде глътка въздух на закъсалата Венецуела. Кремъл обяви, че се е съгласил да бъде преструктуриран дълга на южноамериканската държава в размер на 3,15 млрд. долара, който тя дължи на Москва.
Руският финансов министър ще разсрочи плащанията през следващите 10 години с "минимални" вноски за първите 6 г., съобщава CNN Money.
Преди седмица Каракас обяви, че няма достатъчно налични пари,с които да обслужва дълга си и предлага на кредиторите си преструктуриране. Преди дни пък стана ясно, че страната фактически е в неплатежоспособност, като е пропуснала едно плащане, дължимо в края на октомври, към собствениците на държавни облигации.
Точният размер, който Венецуела дължи на Русия остава неясен, допълва медията. В изследване на Harvard Law Roundtable от септември общата сума е определена на 9 млрд. долара, но няма потвърждение от официални лица за сумата.
Облекчението в плащането на дълга не би могло да дойде в по-подходящо време за венецуелския президент Николас Мадуро. Американските рейтингови агенции, например S&P Global, обявиха тази седмица страната и държавната петролна компания PDVSA в неплатежоспособност.
Въпреки жеста на Путин обаче, дългът на Венецуела остава сериозен проблем, който няма да се разреши скоро. Страната дължи над 60 млрд. долара на облигационери, а централната й банка има едва 9,6 млрд. долара, както бе обявено по-рано. Резервите са пресушени в последните години заради дългови плащания и внос на стоки от първа необходимост.
През октомври Путин и Мадуро се срещнаха в Москва и някои анализатори видяха в инвестициите на Путин опит за изграждане на геополитическо влияние в Латинска Америка - регион, където САЩ преди доминираха. Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи тежки тарифи на Венецуела, а от своя страна Мадуро го нарече "император", водещ "икономическа война".
На този фон Русия се ангажира със сериозни проекти във Венецуела. Миналата година държавната нефтена компания "Роснефт" придоби почти 50% дял в базираната в САЩ компания Citgo, която е собственост на венецуелската държавна петролна компания PDVSA. Акциите бяха прехвърлени като гаранция срещу отпуснат заем от 1,5 млрд. долара на венецуелското правителство.
Министърът на петрола на Венецуела обави през октомври, че севодят разговори с Москва за евентуална размяна, като дяловете на Роснефт в Citgo бъдат заменени за руска собственост върху петролни полета във Венецуела.