Пътните фирми не се интересуват от бюджета на АПИ
Браншовата камара "Пътища" не е сигурна, дали всички строители са изрядни към работниците си
Пътните фирми не са били наясно кога бюджетът на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) е бил изчерпан. Но дори и да са знаели, е нямало как да спрат работа. Това заяви Лазар Лазаров, изпълнителен директор на Браншова камара „Пътища“ и дългогодишен председател на АПИ при управлението на ГЕРБ.
Ние няма от къде да научим, че бюджетът на агенцията е изчерпан. Фирмите трябва да знаят кога е станало, за да спрем да работим. Но ние не може да спрем работа, защото договорите ни предвиждат санкции“, заяви Лазаров при срещата си с министър Виолета Комитова.
Членовете на камарата протестират втори ден, изкарвайки на жълтите павета в София тежка техника и камиони. Днес министър Комитова покани собствениците на фирмите на среща в МРРБ в търсене на решение на проблемите им.
Ресорното ведомство от месеци алармира, че бюджетът от малко над 392 млн. лв. на пътната агенция е изчерпан още през април заради превъзлаганията, направени от предишното ръководство и раздадените 1.5 млрд. лв. аванси на пътните фирми. Именно заради това и АПИ, и държавното дружество „Автомагистрали“ се сдобиха с нови ръководства.
Комитова поиска да стане ясно защо фирмите протестират – дали защото работниците не са получавали заплати, или заради 900-те млн. лв., които трябва да получат фирмите.
В медиите работници заявяват, че не са получавали от 4 месеца заплати. Това създава впечатление, че те си искат парите за заплати. Именно заради това реших да се срещна със собствениците, защото заплатите са техен ангажимент“, коментира Комитова.
От своя страна председателят на Управителния съвет на камара „Пътища“ Стефан Чайков, който също е бил председател на АПИ, заяви, че не може да отговори дали всички фирми са изрядни платци към работниците. Той коментира, че протестът е заради проблемите в бранша.
Лазаров добави, че държавата не е изплащала от 6 месеца заработеното от тях. Собствениците на фирми са затънали в заеми и кредити и разчитат на банковата система за финансиране на пътния бранш.
На срещата присъства и зам.-правосъдният министър Иван Демерджиев, който заяви, че дори МРРБ да приеме тезата на фирмите, че договорите им не са изчерпани, отново фирмите няма как да получат парите си, защото според договорите им изплащането на средствата става в рамките на бюджета на АПИ за съответните дейности през съответната година. А бюджетът на агенцията е изчерпан. Представители на бранша отново се заканиха да съдят държавата.
"Ние не сме неизправната страна по договорите, а страна, която разбира проблемите ви и искаме да намерим решение“, добави Демерджиев.
Резултатите от срещата
След срещата стана ясно, че протестите на бранша спират до петък. Дотогава камарата и МРРБ трябва да изчистят въпроси от финансов и юридически аспект. Междувременно в АПИ започва фактуриране на миналогодишните сертификати за зимното поддържане.
"Има сближаване на позициите ни. Ние представихме компромисно решение", обясни Чайков, но не коментира какво е било то.