Пътните фирми търсят от АПИ около 700 млн. лв.
От камара „Пътища“ искат среща с президента и министър-председателя заради неяснотата в бранша
Задълженията на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) към частни фирми за извършени дейности по пътната мрежа е около 600-700 млн. лв. В публичното пространство се тиражира сума от порядъка на 1.5 млрд. лв., която не е актуална. Това е сума по възложени дейности със срок на изпълнение за по-дълъг период, но те все още не са фактурирани, заяви инж. Живко Недев, зам.-председател на браншова камара „Пътища“ в интервю за БНР.
По думите му на този етап има изпълнено строителство в рамките на около 700-800 млн. лв., но фактурираното е значително по-малко – около 600 млн. лв. Останалите извършени дейности са в процес на проверка от Агенция „Пътна инфраструктура“, но все още не са сертифицирани и фактурирани.
Припомняме, че ресорният министър Виолета Комитова обяви, че АПИ е надхвърлила сериозно бюджета си от 382 млн. лв., като е възложила дейности на фирми за 1.5 млрд. лв. Именно заради изразходвания и надхвърлен бюджет в момента пътната агенция не може да разплати извършените дейности от строителните фирми.
От браншова камара „Пътища“ молят за среща с президента Румен Радев и министър-председателя Стефан Янев заради неяснотата в сектора.
Искаме яснота и изпълнените навреме дейности, които са фактурирани, да бъдат изплатени, без значение дали в началото, средата или края на годината“, коментира инж. Недев.
Той допълни, че е важно фирмите да знаят кои дейности ще бъдат разплатени и кои ще бъдат разсрочени, за да може строителните компании да търсят друга форма на финансиране. Уточни също, че проблем има само за разплащанията през републиканския бюджет. Ангажимент за извършените дейности по пътната мрежа имат АПИ и МРРБ като възложители. По думите на инж. Недев фирмите нямат проблем на ниво общини.
„С общините водим разговори и там нямаме проблеми.“
Проблем ще бъде зимното поддържане на пътищата и заради това искаме срещата. Безопасността по пътната мрежа е част от националната сигурност на страната.
Получаваме писма за проверка на готовността ни за зимното поддържане, а все още има фирми, които не са получили парите си от февруари и март месец“, заяви Недев и уточни, че на фирмите се доставя сол от Египет през август и септември.
По думите на Недев липсват задания за текущи дейности. Фирми очакват плащания за извършени работи от април и май месец. Процесът по проверката, сертифициране и фактурирането на дейностите трае 2 – 3 месеца.
Фирмите са готови да търсят парите си и по съдебен път, което според Недев ще бъде крайна мярка.
„Ние не желаем напрежение, но не може да оставим служителите без заплати.“