Работата на „светло” значи повече инвестиции
Квалифицираните кадри са приоритет за нас
Кирил Домусчиев, председател на УС на КРИБ и изпълнителен директор на „Хювефарма”:
- Г-н Домусчиев, защо инициирахте кампанията „Бизнес на светло“?
- Всички работодатели в България, спазващи законите в страната, понасят вредите от деформираната конкурентноспособност, вследствие на „сивата“ икономика – затруднява се наемането на квалифицирани специалисти, затруднява се привличането на инвестиции, прави се пазарен дъмпинг. От друга страна, служителите, работещи в такива предприятия, на практика са лишени от социална-защитните механизми в държавата, нямат достъп до последващи обучения и технологии. В дългосрочен план се затрудняват публичните финанси и се въздейства върху критични области като здравеопазване и образование. България остава най-бедната страна в Европа, с най-ниски пенсии и проблемна инфраструктура.
- Можете ли да дадете пример за добри бизнес модели и практики, които вашата компания е въвела?
- „Хювефарма“ е развиваща се фирма, инвестираща регулярно в разширяване асортимента на произвежданите продукти и продуктови регистрации, усъвършенстване на съществуващите и внедряване на нови перспективни технологии, реконструкция и модернизация на производствените мощности, видно и от публичните отчети за дейността. През юли 2012 г. беше пуснат в производство нов ферментационен завод в гр. Разград, а през юни 2015 г. стартира нова мощност за производство на стерилни продукти в гр. Разград. Също така осъществяваме регулярни модернизации на площадката си в гр. Пещера. Налице са и стратегически придобивания на дружества (последно ANC Турция през 2015 г.) и инвестиции в научно-развойна дейност. Имплементирали сме редица сертификати за Добра Производствена Практика (Good Manufacturing Practice) при производството на лекарствени средства, Анализ на опасностите & критичните контролни точки (HACCP), ISO – Съответствие на системата за Управление на качеството с международния стандарт, FDA САЩ, GMP Турция и т.н.
Подкрепяме и инициативата за привличането на високо-специализирани служители от чужбина чрез т.н. синя карта.
- Разход или инвестиция е въвеждането на тези добри практики? Може ли да се говори за възвръщаемост на инвестицията?
- Във всеки случай трябва да се гледа на въвеждането на добрите практики като инвестиция и диктуване на правилния тренд повече фирми да заработят на „светло“. „Хювефарма“ застава твърдо в подкрепа на кампанията „Бизнесът на светло“, като част от поетата мисия на фирмата да бъде отговорен корпоративен гражданин, прилагайки и спазвайки в стопанската си дейност действащите норми в данъчното, счетоводно и трудово - социално законодателство, независимо от средата, в която оперира.
- Защо е важно да осигурявате вашите служители върху пълния размер на доходите?
- Квалифицираните кадри са приоритет за нас. В днешно време талантливите служители са един от най-ценните капитали на една компания. Плащането на данъци и осигуровки е инвестиция в тях - инвестиция, която се възвръща във фирмата, така че те да развиват своите умения и да са щастливи, работейки в български фирми.
- Смятате ли, че са нужни законови промени, които допълнително да ограничат ефектите на сивия сектор? Ако да, какви?
- По отношение възможни законодателни промени, би могло да се мисли в два аспекта – от една страна, промени в съответни нормативни актове, които да стимулират и поощрят бизнеса да се развива и работи при спазване на нормативните рамки и добрите търговски практики, и от друга страна – законодателни промени, чрез които да бъде по-силно застъпена административно-наказателната отговорност, при констатиране на конкретно нарушение от компетентния властови орган.
Примери за първата група възможни законодателни промени – данъчни облекчения при настъпване на конкретни условия (например свързани с разходи за обучение на персонал, привличането на работа на току-що завършили специалисти, осигуряване на стипендии за обучение на студенти в чужбина; намаляване на вредни емисии при производството, извършване на определен тип инвестиции, например за изграждане на модерни съоражения за преработка и унищожаване на вредни отпадъци; инвестиции, които въвеждат нови технологии, иновации, гарантиращи по-добро качество и т.н.); промени в методиките за изчисляване на цените за ток и вода за индустрията; законодателни промени, които да облекчат бизнеса в отношенията с администрацията.
Законодателни промени от такъв характер представляват мерки, насочени към повишаване икономическата ефективност на бизнеса, постигането на по-добро качество на стоки и услуги на рентабилни цени; подобни промени биха въздействали позитивно върху конкурентността в бизнеса, върху създаването на условия за по-високо равнище на образованост и професионална квалификация; за въвеждането на по-високи екологични стандарти.
Считаме, че законодателството и неговото спазване, е основен механизъм, гарантиращ на бизнеса по-добри условия за конкурентоспособност, добра социална политика, икономическа и енергийна ефективност.