Радев поиска България да участва в управлението на порт Александруполис
Страната ни ще бъде с приоритет при резервирането на допълнителен капацитет на бъдещия LNG терминал в Гърция
Президентът Румен Радев поиска да се разгледат възможностите за включване на България в управлението на порт Александруполис. Заявката за това той направи официално пред представители на ръководствата на компаниите Gastrade и Copelouzos Group, които стоят зад изграждането на терминала за втечнен природен газ там. Срещата помежду им е втората в рамките на година и идва на фона на задълбочаващата се енергийна криза.
За нас е от изключителна важност терминалът (за LNG) да бъде завършен в срок, както и да разгледаме още веднъж възможността за внос на втечнен газ за България през Гърция – както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Както и възможностите за включването на България в управлението на порт Александруполис“, гласят думите на държавния глава.
България, чрез газовия оператор „Булгартрансгаз“, държи 20% дял в бъдещия терминал за регазификация на втечнен природен газ край гръцкото пристанище „Александруполис“. Проектът е на стойност 382 млн. евро, като участието на българската страна е 16.6 млн. лв. Държавата ни е ревизирала капацитет за следващите десет години и надеждите са, че този терминал ще помогне за реалната диверсификация и конкуренция при доставките на синьо гориво.
Изграждането на LNG терминала започна с около година закъснение – през април 2022 г., като би трябвало да бъде готово в края на 2023 г. Гръцките делегати днес увериха, че всичко върви по план и че „България ще е с приоритет“ при резервирането на допълнителни количества.
Освен на гарантирането на доставките, на срещата днес бе обърнато внимание и на бизнес потенциала на проекта. От Gastrade коментираха, че от началото на годината се наблюдава завишено търсене на капацитет от нови играчи, които по-рано са гледали със слаб интерес на проекта. Съоръжението задълбочава допълнително вече положеното стратегическо газово партньорство между България и Гърция, които вече стоят зад интерконектора IGB. Очаква се двата проекта да бъдат интегрирани и да отворят хоризонта към пазарите от Централна и Източна Европа.
По-рано тази година бившият премиер Кирил Петков даде изненадващ сигнал за желанието на България да се включи в концесията на гръцкото пристанище Александруполис, процедурите за която са в ход от 2020 г. Заявката за това дойде около месец след избухването на войната в Украйна.
Три дни след коментара на Петков транспортният му министър Николай Събев също коментира темата – непосредствено след среща с ресорния си гръцки колега. Тогава той обяви, че България ще участва с поне 20% дял от акциите на бъдещия концесионер.