Времето на долара изтича?
Валутата може да изглежда силна, но нейните слабости се увеличават
Този месец, когато доларът скочи до невиждани от 20 години нива, анализаторите изкараха на преден план стар аргумент – TINA (бел. р. - there is no alternative; няма друга алтернатива), за да предскажат още печалби за могъщите зелени банкноти.
Случилото се преди две десетилетия обаче показва, че доларът е все по-близо до своя връх, след какъвто обикновено следва път надолу. Дори когато акциите в САЩ паднаха при dotcom срива, доларът продължи да расте, преди през 2002 г. да поеме надолу, запазвайки посоката шест години. Подобна повратна точка може да е близо. И този път спадът на щатската валута да продължи още по-дълго, пише в свой анализ Financial Times.
Коригирана спрямо инфлацията или не, стойността на долара спрямо други основни валути сега е с 20% над дългосрочната си тенденция и над пика, достигнат през 2001 г. От 70-те години на миналия век типичният възход в цикъла на долара продължава около седем години, а настоящият подем е в своята 11-о лято. Освен това фундаменталните дисбаланси предвещават проблеми за долара.
Когато дефицитът по текущата сметка се задържи над 5% от брутния вътрешен продукт, това е надежден сигнал за предстоящи финансови проблеми. Хипотезата е присъща най-вече за развитите страни, където тези епизоди са рядкост и са концентрирани в податливи на кризи нации като Испания, Португалия и Ирландия. Дефицитът по текущата сметка на САЩ сега е близо до този праг от 5%, който е надскачан само веднъж от 1960 г. насам – в началото на настоящото хилядолетие.
Нациите виждат как техните валути отслабват, когато останалият свят вече не вярва, че могат да плащат сметките си. В момента САЩ дължат на света нетни 18 трлн. долара – сума, равняваща се на 73% от размера на най-голямата икономиката в света и далеч над прага от 50%, който често е предричал минали валутни кризи.
И накрая, инвеститорите са склонни да се отдалечават от долара, когато икономиката на САЩ се забавя спрямо останалия свят. През последните години САЩ растат значително по-бързо от средния темп за други развити икономики, но са напът да обърнат тенденцията през следващите години.
Ако доларът е близо до навлизане в състояние на спад, въпросът е дали този период ще се проточи достатъчно дълго и надълбоко, за да застраши статута му на най-доверената валута в света.
От 15-ти век последните пет глобални империи са емитирали световната резервна валута – тази, която най-често се използва от други страни – средно за 94 години. Доларът има статут на резерв повече от 100 години, така че царуването му вече продължава повече от това на предшествениците си.
В последните години доларът бе подкрепен от слабостите на своите конкуренти. Еврото многократно е подкопано от финансови кризи, докато юанът е силно зависим и контролиран от авторитарен режим. Независимо от това, алтернативите набират популярност.
Отвъд валутите на Голямата четворка – на САЩ, Европа, Япония и Обединеното кралство – се намира категорията „други валути“, която включва канадския и австралийския долар, швейцарския франк и ренминбито (китайски юан). Сега те представляват една десета от световните резерви, спрямо 2% през 2001 г.
Техните печалби, които се ускориха по време на пандемията, дойдоха главно за сметка на щатския долар. Доларовият дял от валутните резерви в момента е 59% – най-ниският от 1995 г. Цифровите валути може да изглеждат очукани сега, но те също остават дългосрочна алтернатива.
Най-големите икономики в Югоизточна Азия все повече извършват плащания помежду си директно, като избягват долара. Малайзия и Сингапур са сред страните, които сключват подобни договорености с Китай, който също предлага подкрепа за ренминби на нации във финансови затруднения. Централните банки от Азия до Близкия изток създават двустранни валутни суап линии, също с намерението да намалят зависимостта от долара.
Днес, както и в ерата на dotcom, доларът изглежда се възползва от статута си на сигурно убежище, като на повечето световни пазари текат разпродажби. Но инвеститорите не бързат да купуват американски активи. Те намаляват риска навсякъде и държат получените пари в долари.