Радев: За солидарност към Великобритания ни трябват доказателства
Президентът каза че, е поискал подкрепа от ЕС относно намесата на Турция в изборите ни и още не я е получил
„Солидарността е важен принцип, но тя не трябва да бъде сляпа. В такива сериозни случаи са необходими неоспорими доказателства“. Така президентът Румен Радев коментира българската позиция по повод случая „Скрипал” във Великобритания и това, че България остана сред малкото страни в Европа, които не експулсираха руски дипломати.
Той добави, че подкрепя коалиционните партньори в управлението, че позицията ни е балансирана.
Решението за извикване за консултации на българския посланик в Москва е в правомощията на правителството и то трябва да мотивира своите действия, заяви Радев. Държавният глава посочи, че това е стъпка, която не е била съгласувана с него.
Президентът посочи също така, че солидарността не може да бъде едностранна и припомни, че на заседанията на Европейския съвет преди година е поискал от всички лидери на ЕС да бъдат солидарни с България по повод намесата на Република Турция в изборния процес у нас. „Такава солидарност и до ден днешен я чакамe. За съжаление не я чухме и на пресконференцията във Варна, където бяха посочени и гръцките, и турските проблеми, но не и българските. Не това е разбирането ми за европейска солидарност“, подчерта президентът.
Попитан дали върху България не е упражнен прекомерен натиск, тъй като българската позиция се е сменяла не с дни, а с часове, и дали подобни действия ще повлияят на очакваното посещение на руския президент Владимир Путин у нас, държавният глава заяви, че тези въпроси трябва да бъдат отправени към българското правителство.