Растежът на българската икономика е намалял през 2022 г.
Въпреки рекордната инфлация и голямото потребление темпът на нарастване на реалния БВП е най-слабият от 2019 г.
Българската икономика е нараснала с 3.4% през 2022 г. въпреки първоначалния шок от избухването на войната в Украйна и мрачните прогнози за Европа като цяло. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. Ръстът за изминалата година обаче е съществено по-нисък от този през 2021 г., когато икономиката на страната се разшири с 4.2% според експресните данни, а впоследствие те бяха ревизирани до 7.6%.
Толкова нисък ръст като миналогодишния беше изчислен от НСИ през предпандемичната 2019 г.
Икономическият растеж през 2022 г. бе стимулиран от рекордната за близо четвърт век насам инфлация в България. Износът също счупи рекорди и отбеляза най-високият ръст в Европейския съюз.
В номинално изражение икономиката вече надхвърля 165 млрд. лв. За сравнение, Twitter струваше на новия собственик Илон Мъск около половината от тази сума.
В същото време националната статистика ревизира и в посока нагоре годишния и тримесечния ръст на българската икономика за четвъртото тримесечие на изминалата година – с 0.2 пункта до 2.3% на годишна база и с 0.1 пункт до 0.6% на тримесечна.
Въпреки положителната актуализация, ръстът на БВП в края на годината значително се забавя спрямо предходните месеци и дава допълнителни доказателства за влошаване перспективите пред българската икономика.
Изчисленият от НСИ икономически ръст е в унисон с прогнозата на Българската народна банка отпреди три месеца и малко под очакванията на Европейската комисия, оповестени в междинния зимен икономически доклад за ръст от 3.9%.
В същото време ръстът е доста под този от 2008 г., с която по редица пера бе сравнявана изминалата. И Двете се характеризират със строителен бум и висока инфлация, но през 2008 г. икономическият ръст достигна 6%.
„Виновници“ за растежа
С ревизията на НСИ за последните три месеца на изминалата година става ясно кои са и най-големите „виновници“ за ръста.
Πoтpeблeниeтo нa дoмaĸинcтвaтa (зa пpoдyĸти и ycлyги нa тepитopиятa нa cтpaнaтa и чyжбинa), ĸoeтo e cpeд ocнoвнитe двигaтeли нa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa, расте с 5.8% на годишна база в края на годината. Това е и най-силният ръст за изминалата година. Периодът традиционно се характеризира с инфлация между 17 и 18%, както и по-голямо потребление предвид декемврийските празници.
Koлeĸтивнoтo пoтpeблeниe, ĸoeтo oбxвaщa пpaвитeлcтвeнитe paзxoди зa ycлyгитe пo пoддъpжaнeтo нa нaceлeнитe мecтa, дъpжaвнaтa aдминиcтpaция, oтбpaнaтa и cигypнocттa нa cтpaнaтa и дp., също расте, но се забавя спрямо предишните тримесечия до 6.7%.
Бpyтoтo ĸaпитaлooбpaзyвaнe, т.e. инвecтициитe в Бългapия, зa последното тpимeceчиe растат макар и минимално с 1.1%, което е и единственият тримесечен ръст за изминалата година.
Износът през последните три месеца расте с 9%, докато вносът леко го изпреварва до 9.3%.