Най-дълбоката инверсия на кривата на доходност в САЩ от 1981-ва: Какво означава това?
Преобръщането се счита за почти безпогрешен индикатор за икономическото развитие на най-голямата икономика в света
Последните коментари на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който предполага по-бързи и по-големи повишения на лихвите, пратиха кривата на доходност на държавните облигации на САЩ до най-дълбоката им инверсия от 1981 г. Това отново постави светлината на прожекторите върху това, което много инвеститори приемат за сигурен сигнал, че предстои рецесия, пише Reuters.
Централната банка на САЩ повиши агресивно лихвените проценти през последната година, за да се бори с инфлацията, която се движеше около 40-годишните върхове, и да я свали до целевия процент от 2%.
Обърнатата крива на доходност възниква, когато доходността на държавните облигации с по-кратък срок се повиши над тази на по-дългосрочните. Това предполага, че докато инвеститорите очакват лихвените проценти да се покачат в близко бъдеще, те вярват, че по-високите разходи по заеми в крайна сметка ще навредят на икономиката, принуждавайки Фед по-късно да смекчи паричната политика.
Феноменът се следи отблизо от инвеститорите, тъй като е предхождал минали рецесии.
Инверсията на кривата на доходността се задълбочи допълнително във вторник, след като Пауъл каза пред Конгреса, че Фед ще трябва да повиши лихвените проценти до по-високо ниво от очакваното по-рано в отговор на последните данни, показващи, че растежът и инфлацията остават силни въпреки агресивното увеличение на лихвите през последната година.
По-краткосрочните доходности скочиха, като лихвеният процент по двугодишните облигации затвори при нов връх – невиждан от средата на 2007 г. – 5.015%. Междувременно доходността на 10-годишните държавни облигации падна с 1.5 базисни пункта до 3.968%.
Ето кратък пример за това какво означава обърнатата крива на доходност, как е предсказвала рецесии и какво може да сигнализира сега.
Как трябва да изглежда кривата?
Кривата на доходност, която описва възвръщаемостта на всички държавни ценни книжа, обикновено се наклонява нагоре, тъй като изплащането нараства с продължителността на матуритета. Доходността се движи обратно на цените.
Стръмната крива обикновено сигнализира за очаквания за по-силна икономическа активност, по-висока инфлация и по-високи лихвени проценти. Изравняващата се крива може да означава, че инвеститорите очакват краткосрочни повишения на лихвените проценти и са песимисти за бъдещия икономически растеж.
Как изглежда кривата сега?
Инвеститорите гледат на части от кривата на доходност като на индикатори за рецесия, предимно спреда между тримесечните съкровищни бонове и 10-годишните облигации и сегмента от две до 10 години.
Доходността на двугодишните облигации е над тази на 10-годишните от юли насам.
Тази инверсия достигна отрицателните 103.1 базисни пункта във вторник, тъй като по-краткосрочните доходности скочиха, най-голямата разлика между по-краткосрочните и по-дългосрочните доходности от септември 1981 г. По това време икономиката беше в първите месеци на рецесията, която продължи до ноември 1982 г., превръщайки се в най-лошия икономически спад след Голямата депресия.
Не е необичайно да се получи инверсия на кривата на доходност, но е необичайно да се получи такава от такъв мащаб. Не сме виждали такава от доста време“, каза Браян Джейкъбсен, старши инвестиционен стратег в Allspring Global Investments.
По-дълбоките инверсии не означават непременно по-дълбоки или по-дълги рецесии, каза още той.
Кривата, изобразяваща доходността на тримесечните облигации спрямо тези на 10-годишните, която вече беше обърната при търговията в рамките на деня през юли, стана отрицателна в края на октомври, затваряйки обърната за първи път от началото на 2020 г.
Какво означава обърнатата крива?
Инверсиите предполагат, че докато инвеститорите очакват по-високи краткосрочни лихви, те може да са все по-нервни относно способността на Фед да контролира инфлацията, без да навреди значително на растежа. Фед вече повиши лихвите с 450 базисни пункта през последната година.
Кривата на доходността между 2- и 10-годишните облигации е била обърната шест до 24 месеца преди всяка рецесия от 1955 г. насам, според доклад на изследователи от Федералния резерв на Сан Франциско. Имало е фалшив сигнал само веднъж през това време. Това изследване се фокусира върху частта от кривата между едногодишните и 10-годишните доходности.
Ану Гагар, глобален инвестиционен стратег за Commonwealth Financial Network, установи, че спредът между 2- и 10-годишните книжа се е обърнал 28 пъти от 1900 г. насам. В 22 от тези случаи е последвала рецесия, каза тя през юни.
Последните шест рецесии започват средно шест до 36 месеца след обръщане на кривата", каза тя.
Преди тази година, за последно кривата беше обърната през 2019 г. На следващата година Съединените щати навлязоха в рецесия, макар и причинена от пандемията.
Какво означава това за реалната икономика?
Когато краткосрочните лихвени проценти се повишат, банките в САЩ повишават референтните лихвени проценти за широк спектър от потребителски и търговски заеми, включително за малък бизнес и кредитни карти, което прави заемането по-скъпо за потребителите. Ипотечните лихви също се повишават.
Когато кривата на доходност се изостря, банките могат да се кредитират при по-ниски проценти, а да отпускат заеми при по-високи. Когато кривата е по-плоска, техните маржове се свиват, което може да ограничи кредитирането.